XVII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę w Częstochowie
W sobotę 11 stycznia w Częstochowie odbyła się coroczna Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. 17. edycja wydarzenia ponownie przyciągnęła wielu miłośników sportu z całej Polski, którzy pielgrzymowali wspólnie, niezależnie od klubowych barw. Nie straszne im były opady śniegu i chłód.
Pielgrzymki kibiców na Jasną Górę odbywają się od 2009 roku. Ich pomysłodawcą był Tadeusz Duffek, kibic gdańskiej Lechii. Obecnie organizatorem corocznych spotkań jest ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk i archiwista oraz kibic Lechii.
O godz. 12:30 kibice zebrali się w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, gdzie odbyła się msza święta i tradycyjne poświęcenie barw klubowych raz transparentów kibiców. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Dla Ciebie Nasz Trud Ukochana Ojczyzno” podkreślającym patriotyczny charakter wydarzenia.
Podczas pielgrzymki kibice prosili o pokój i jedność w narodzie oraz upamiętnili przypadająca w tym roku 20. rocznice śmierci Jana Pawła II.
Jak powiedział organizator pielgrzymki, ks. Jarosław Wąsowicz, śmierć Jana Pawła II przyczyniła się do pierwszego zjednoczenia kibiców, które zaowocowały tradycyjnymi pielgrzymkami do sanktuarium.
- Kibice przerywali mecze na wieść o śmierci papieża Polaka, organizowali wspólne Msze św. i myślę, że to był czas, kiedy zobaczyli, że są momenty, które łączą niezależnie od tego komu kibicujemy czy z jakiej jesteśmy partii, bo przede wszystkim jesteśmy Polakami - podkreślił ks. Wąsowicz.
Ważnym elementem pielgrzymki było również złożenie na Jasnej Górze wotum „Serca dla Inki”, czyli pamiątkowej tablicy podarowanej przez uczestników 15. edycji pielgrzymki kibiców. Tablica ta jest wykonana z biżuterii i dedykowana Danucie Siedzikównie, 18-letniej sanitariuszce Armii Krajowej, skazanej przez komunistów na karę śmierci. W tablicy umieszczono ziemię z jej grobu.
Zobaczcie zdjęcia z XVII Patriotycznej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Na Jasną Górę przybyli kibice z całej Polski
W pielgrzymce udział wzięli kibice klubów z całej Polski, a w tym Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Białegostoku czy Kielc. Gościem specjalnym wydarzenia był dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, z którym na zakończenie zorganizowano spotkanie w Auli o. Kordeckiego.
- Kibice nie są gangsterami z szalikami na szyi, jak często o nas mówią, jesteśmy patriotami. Znamy wszystkie zwrotki hymnu, historię naszego narodu, wiemy kim był np. Roman Dmowski czy rotmistrz Witold Pilecki, czego niektórzy Polacy niestety nie wiedzą - powiedział cytowany przez biuro prasowe Jasnej góry pan Mariusz z „BS Polonia Bytom”.
Na Jasną Górę przybył wraz z żoną i synem, który tez jest kibicem. W jego opinii podawanie ręki kibicom z innych klubów jest pięknym doświadczeniem.