Idź przodem bracie podbija netflixa

i

Autor: Netflix/Robert Pałka

Kultura

Serial w reżyserii Ślązaka bije rekordy popularności. Tę kryminalną produkcję pokochali Polacy

Serial "Idź przodem, bracie" miał premierę na Netflixie 30 października. Choć z początku wydawało się, że będzie to kolejny polski gniot, to o produkcji szybko zrobiło się głośno. W przeciągu kilku dni serial Macieja Pieprzycy uzyskał niemal 2,5 tysiąca recenzji i średnią ocenę 7,3 na 10. O czym jest serial "Idź przodem, bracie"?

Spis treści

  1. Kiedy premiera "Idź, przodem bracie"?
  2. O czym jest serial "Idź przodem, bracie"?
  3. Obsada serialu "Idź przodem, bracie"
  4. Kim jest Maciej Pieprzyca - reżyser "Idź przodem, bracie"?

Kiedy premiera "Idź, przodem bracie"?

W ostatnich tygodniach Netflix zaskoczył swoich widzów wieloma dobrymi premierami. Na początku października zadebiutował serial dokumentalny pn. "Historia braci Mendezów", który obecnie ma ocenę 6,6 na 10 na Filmwebie. 16 października premierę miał film "Napad" przedstawiający historię jednego z najbardziej brutalnych napadów w Polsce.

W końcu 30 października w serwisie Netflix zadebiutował serial "Idź przodem, bracie". Produkcja w reżyserii Michała Pieprzycy w przeciągu zaledwie pięciu dniu na polskim serwisie filmowym "Filmweb" została oceniona niemal 2,5 tysiąca razy. Serial obecnie ma ocenę 7,3 na 10, co daje mu miano z najlepszych produkcji Netflixa w 2024 roku.

Nic dziwnego, że serial przypadł do gustu tak wielu Polakom. Mroczny klimat, niebanalne sceny akcji, dobra gra aktorska i nieoczywisty schemat wydarzeń - to wszystko złożyło się na wysokie noty tej produkcji.

O czym jest serial "Idź przodem, bracie"?

„Idź przodem, bracie” w reżyserii katowiczanina Macieja Pieprzycy opowiada historię byłego oficera służb specjalnych Oskara Gwiazdy (Piotra Witkowskiego) który, by spłacić długi hazardowe ojca, zatrudnia się w kompleksie handlowym jako ochroniarz. W końcu pewnego dnia wymyśla sposób na pozbycie się swoich problemów finansowych.

Po przejściu ataku paniki podczas ważnej akcji policyjnej członek elitarnej jednostki taktycznej musi opuścić służbę. Co gorsza, mężczyzna dowiaduje się, że jego ojciec popełnił samobójstwo, pozostawiając ogromne hazardowe długi. Aby utrzymać się na powierzchni, zostaje ochroniarzem w odzieżowym kompleksie handlowym, gdzie dostrzega szansę na rozwiązanie swoich problemów finansowych - czytamy w opisie serwisu Filmweb.

Serial "Idź przodem, bracie" kręcony był w trzech miastach:

  1. Łodzi - ul. Ogrodowa, Narutowicza, Piotrkowska oraz Trasa W-Z w okolicach ulic Wólczańskiej i Aleja Kościuszki i Piotrkowskiej,
  2. Warszawie - centrum handlowo-usługowe przy ul. Marywilskiej 44,
  3. Ostrołęce - opuszczony budynek dawnego szpitala przy ul. Sienkiewicza.

Zobaczcie zdjęcia z serialu "Idź przodem, bracie".

Obsada serialu "Idź przodem, bracie"

Jednym z ważniejszych czynników, który wpłynął na tak wysoką ocenę tego serialu jest dobrze dobrana obsada aktorska. Piotr Witkowski w roli "Gwiazdy" idealnie wpasował się w rolę byłego oficera służb specjalnych, który za wszelką cenę próbuje pozbyć się swoich problemów finansowych. Do postaci Oskara Gwiazdy idealnie pasuje powiedzenie, że "łobuz kocha najbardziej", co widać na przykładzie jego relacji z filmową Jewą, która gra Anastasia Pustovit.

Trzeba też jasno powiedzieć, że kolejną produkcję zdominował Marcin Kowalczyk, wcielający się w postać Damiana Czornego. Aktor ten znany jest z wielu dobrych produkcji takich, jak: "Jak zostałem gangsterem", "Jesteś Bogiem" czy "Informacja zwrotna".

Ponadto w pozostałych rolach wystąpili:

  • Konrad Eleryk jako Sylwek Zajfert,
  • Aleksandra Adamska jako Marta Gwiazda-Zajfert,
  • Cezary Żak jako Czorny senior,
  • Jan Peszek jako Bogdan,
  • Piotr Adamczyk jako Eryk Tomczyk,
  • Magdalena Walach jako Joanna Skóra.

Warto przypomnieć, że zarówno Aleksandra Adamska, jak i Magdalena Walach pochodzą z województwa śląskiego.

Kim jest Maciej Pieprzyca - reżyser "Idź przodem, bracie"?

Maciej Pieprzyca urodził się 5 maja 1964 roku w Katowicach. Lata dzieciństwa i młodości spędził w Tychach. W 1989 roku ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Studium Scenariuszowe Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w 1990 r. w Łodzi, a reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego .

Pieprzyca rozpoczął swą karierę filmową od nagradzanej na studenckich festiwalach etiudy Inna z 1990 r. W międzyczasie wyreżyserował m.in. "Inferno", "Barbórkę", "Drzazgi" i wiele innych. W końcu w 2013 roku Pieprzyca wyreżyserował film "Chce się żyć" opowiadający historię niepełnosprawnego cierpiącego na porażenie mózgowe (w tej roli Kamil Tkacz i Dawid Ogrodnik). Produkcja ta zapewniła reżyserowi Grand Prix Festiwalu Filmowego w Montrealu.

Kolejną falę popularności przyniósł mu film dokumentalny o "wampirze z Zagłębia", czyli "Jestem mordercą" za który został uhonorowany Srebrnymi Lwami na 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Kolejne Srebrne Lwy otrzymał za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" z 2019 r. - biografię niewidomego pianisty jazzowego.

NIE UWIERZYSZ, ale te miejsca znajdują się w Śląskiem!

Pytanie 1 z 5
Słynny Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli miejsce, gdzie znajdujdowała się granica trzech zaborów, leży w:
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: