Pierwszą próbę ustanowienia nowego rekordu podjęto we wrześniu 2024 r. Organizatorzy Święta Rozbarku planowali zgromadzić 770 osób w strojach śląskich z okazji 770-lecia Bytomia. Udało się przyciągnąć 413 osób. Tym samym rekord (467 osób) pozostał w rękach wsi Wykrot w gminie Myszyniec (woj. mazowieckie).
Drugą próbę zapowiedziano na przyszłoroczne Święto Rozbarku, które ma odbyć się 6 września 2025 r.
- Jestem przekonany, że licznie zgromadzeni mieszkańcy w barwnych strojach regionalnych pokażą, jak bogaty i różnorodny jest nasz region – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.
Polecany artykuł:
Zabrakło naprawdę niewiele do rekordu
Głównym organizatorem Święta Rozbarku jest Klub Sportowy Skarpa Bytom. Jego prezes Dobromir Bujak podkreślił, że niewiele zabrakło, aby rekord został pobity podczas pierwszej próby. Druga próba ma być kolejną okazją do pokazania bogactwa i różnorodności strojów regionalnych.
W ramach tegorocznego Święta Rozbarku przywrócono część historycznego napisu „Kopalnia Rozbark” na murze oporowym od strony ul. Chorzowskiej. Widnieje tam obecnie napis „Rozbark”.
Skarpa Bytom to klub sportowy, który działa i zarządza Centrum Sportów Wspinaczkowych, utworzonym w budynkach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark. Otwarto je w 2021 r. To największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z największych w całej Europie. Ma około 3000 m kw. powierzchni wspinaczkowej. Ścianki znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Do tego centrum dysponuje m.in. siłownią i saunami.
Poza realizacją inwestycji rewitalizacyjnych, takich jak stworzenie Centrum Sportów Wspinaczkowych czy powstające Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej, na terenie dawnej kopalni prowadzone są także działania społeczne, takie jak Święto Rozbarku.
Zła historia Rozbarku
KWK Rozbark (pierwotnie Heinitzgrube) powstała w 1870 r. Doszło tam do największej katastrofy górniczej na obszarze dzisiejszej Polski. W 1923 r. w wyniku wybuchu gazów oraz pyłu węglowego zginęło 145 górników, co upamiętnia pomnik w miejscu zbiorowej mogiły na cmentarzu przy ul. Leopolda Staffa. Po II wojnie światowej na terenie zakładu utworzono obóz pracy. Wydobycie zakończono w 2004 r.
W Bytomiu poświęcono pokarmy w strojach ludowych. To tradycja na Rozbarku ZDJĘCIA