Ołowiane dzieci kręcone w bytomiu

i

Autor: UM w Bytomiu

Kultura

Bytom niczym śląski Hollywood. Kolejna ekipa filmowa zawitała do miasta

Można powiedzieć, że Bytom w ostatnim czasie stał się kolebką filmową. W ciągu kilku ostatnich lat kręcono tam wiele filmów, w tym m.in. "Boksera" i "Dziennik z wycieczki do Budapesztu". Teraz do miasta starszego niż Kraków zjechała się kolejna ekipa filmowa. Choć bytomski magistrat nie mógł zdradzić, o jaką produkcję chodzi, to naszej redakcji udało się to ustalić.

Spis treści

  1. Jakie filmy kręcono w Bytomiu?
  2. "Ołowiane dzieci" kręcone są na Śląsku
  3. O czym będzie serial "Ołowiane dzieci"?

Jakie filmy kręcono w Bytomiu?

Bytom coraz częściej wybierany jest jako lokacja filmowa... i nic w tym dziwnego. W mieście tym znajdziemy nie tylko pięknie odrestaurowane kamienice, ale także wiele miejsc, które wręcz przenoszą nas w przeszłość co najmniej do czasów PRL-u. Jedną z takich lokacji jest EC Szombierki, które choć w najbliższym czasie przejdzie ogromną modernizację, to obecnie idealnie wpasowuje się w klimat lat 70. i 80. XX wieku.

Do tej pory kręcony był tam m.in. film "Przez ścianę" z z Marią Dębską i Jakubem Gierszałem w rolach głównych oraz "Tajemnice Historii". W 2006 roku kręcono tam film w reżyserii Roberta Glińskiego pn. "Benek" opowiadający historię górnika odchodzącego z kopalni oraz wiele winnych w tym "Sól ziemi czarnej" i "Angelus".

Teraz przyszedł czas na kolejną produkcję. We wtorek, 22 października Elektrociepłownia Szombierki poinformowała, że na terenie obiektu pojawiła się ekipa filmowa. - Kręci się sceny do filmu "Ołowiane dzieci". Dziedziniec elektrowni zamienił się w kuźnię kowala i czuć tam ten ołowiany dym - przekazała EC Szombierki w mediach społecznościowych.

Warto doprecyzować, że "Ołowiane dzieci" to produkcja Netflixa, która nie będzie filmem a serialem. Co ciekawe, dwa dni później ekipa filmowa pojawiła się w bytomskim Śródmieściu. Zdjęcia do filmu kręcone były przez kilka godzin po zapadnięciu zmroku. By potwierdzić tę informację, skontaktowaliśmy się z bytomskim magistratem.

Niestety ze względu na obowiązującą nas umowę z ekipą filmową nie możemy ujawnić, jaką produkcję realizowano w naszym mieście. Mogę jedynie powiedzieć, że była to jednorazowa akcja - tłumaczy Łukasz Respondek z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Choć magistrat nie potwierdził tej informacji, to przygotowana scenografia oddaje klimat lat 70, czyli czasów kiedy Jolanta Wadowska-Król odkryła epidemię ołowicy wśród katowickich dzieci.

Zobaczcie, jak przebiegała praca ekipy filmowej w Bytomiu.

"Ołowiane dzieci" kręcone są na Śląsku

Serial Netflixa od co najmniej kilku tygodni powstaje na Śląsku. W sierpniu ekipa filmowa zawitała do Rudy Śląskiej. Sceny kręcono m.in. na osiedlu nazywanym "Kolaniją". Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Ponadto filmowcy jako jedną z lokacji wybrali sobie także Świętochłowice. Sceny na początku października kręcono tam m.in. w okolicach Chropaczowa.

23 października ekipa filmowa pojawiła się nie tylko w Bytomiu, ale także ponownie w Świętochłowicach. Sceny kręcone były w scenerii podwórek i familoków. Jak można się domyślić, w serialu nie zabraknie także kadrów z Katowic.

O czym będzie serial "Ołowiane dzieci"?

Serial na podstawie reportażu "Ołowiane dzieci" opowie o prawdziwej historii epidemii ołowicy z lat 70 XX w. na Górnym Śląsku oraz bohaterskiej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która jako pierwsza zauważyła u swoich małych pacjentów nietypowe objawy i rozpoznała u nich groźną chorobę - ołowice.

Okazało się, że za zachorowania odpowiedzialna była pobliska Huta Szopienice, która zatruwała okolicznych mieszkańców. Całą sprawę chciano zamieść pod dywan, jednak dr Wadowska-Król postawiła na szali całą swoją karierę i dążyła do uratowania tysięcy dzieci. Dzięki jej działaniom dzieciom zorganizowano leczenie oraz rozebrano budynki mieszkalne znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie komina huty. Lekarce przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice oraz Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. W 2021 roku została doceniona doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Zmarła 18 czerwca 2023 roku w wieku 83 lat.

Serial na podstawie "Ołowianych dzieci" reżyseruje pochodzący z Katowic Maciej Pieprzyca, który odpowiada za produkcje takie jak "Jestem mordercą" oraz "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Za scenariusz serialu odpowiada Jakub Korolczuk. W rolę dr Jolanty Wadowskiej-Król wciela się Joanna Kulig, a na ekranie towarzyszyć jej będą m.in. Agata Kulesza, Kinga Preis, Sebastian Pawlak, Michał Żurawski, Zbigniew Zamachowski i Marian Dziędziel.

W rozmowie z Krytyką Polityczną autor reportażu "Ołowiane dzieci" Michał Jędryka przyznał, że serial nie będzie dokładnie odwzorowywał książki, lecz będzie stanowić osobną, choć inspirowaną książką, całość.

Wiadomo, że premiera serialu Netflixa odbędzie się w 2025 roku.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: