Senat w ślad za Sejmem przyjął ustawę dot. języka śląskiego. Czas na podpis Andrzeja Dudy

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Senat w ślad za Sejmem przyjął ustawę dot. języka śląskiego. Czas na podpis Andrzeja Dudy

Język śląski

Senat w ślad za Sejmem przyjął ustawę dot. języka śląskiego. Czas na podpis Andrzeja Dudy

2024-05-09 12:38

Bez żadnych poprawek Senat przyjął w czwartek, 9 maja nowelizację ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, dzięki której język śląski zostanie uznany za język regionalny. Ostatnim krokiem w tym kierunku jest podpis prezydenta Polski. Według coraz bardziej powszechnych przecieków, Andrzej Duda ma tej ustawy jednak nie podpisać.

Senat za językiem śląskim. Czy Andrzej Duda podpisze ustawę?

W czwartek, 9 maja Senat przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego. Ustawę, która sprawia, że język śląski będzie uznany za język regionalny, parło 57 senatorów. 29 było przeciwnych tej ustawie, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Ustawa, tak jak wcześniej wspomniano, przewiduje wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – oprócz języka kaszubskiego – język regionalny. Dzięki temu będzie można wprowadzić do szkół dobrowolne zajęcia z języka śląskiego czy zacząć montowanie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego zadeklarowało ponad 20 procent mieszkańców. 

W tych miastach na Śląsku mogą powstać tablice dwujęzyczne ZDJĘCIA

Prezydent może nie podpisać ustawy?

Dzięki ustawie będzie możliwe dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim. 

Po tym, jak Sejm i Senat zgodnie przegłosowały ustawę, przed nami ostatnia instancja, czyli prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda ma trzy tygodnie na to, aby podjąć decyzję o tym, czy zostanie ona podpisana. Problem w tym, że pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że prezydent zdecyduje się nie podpisywać ustawy, dzięki której język śląski stanie się językiem regionalnym. Europoseł Łukasz Kochut w programie "Onet Rano" w rozmowie z Odetą Moro powiedział wprost, że prezydent Andrzej Duda jej nie podpisze, i że będzie to decyzja polityczna. To samo zresztą powiedział kilka dni wcześniej w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim". 

Moim zdaniem prezydent Andrzej Duda ustawy o języku śląskim nie podpisze, ponieważ to jest w DNA mocno pisowskiego nurtu, którego przedstawiciele nie uznają Ślązaków za mniejszość etniczną i nie uznają języka śląskiego za język regionalny. Dziwię się, bo prezydent ma sporo wyborców w śląskich gminach, co jest oznaką ich lekceważenia - podkreślił.

O podpisanie tej ustawy zaapelowała natomiast Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, która w słowach skierowanych do prezydenta Andrzeja Dudy powiedziała wprost, że na to czekają "Polacy, mieszkańcy Śląska". Podkreśliła przy tym, że Polska była zawsze krajem różnorodnym kulturowo, a przy tym otwartym, więc wspieranie tej kultury i tradycji jest ważne. 

Quiz z gwary śląskiej. Czym jest bifyj? Co to znaczy gruba?

Pytanie 1 z 10
Co oznacza "gruba" po śląśku?