Sebastian Kawa na podium 21. Szybowcowych Mistrzostwa Europy

Autor: Wikipedia.pl

Sebastian Kawa na podium 21. Szybowcowych Mistrzostw Europy. Sportowiec z Międzybrodzia Żywieckiego jest w światowej elicie

2023-08-14 21:32

Brązowy medal wywalczył Sebastian Kawa, sportowiec z Międzybrodzia Żywieckiego, podczas Mistrzostw Europy w Szybownictwie, które odbyły się w Lesznie.

Sebastian Kawa z brązowym medalem ME

Kolejny wielki, sportowy sukces na swoim koncie może odnotować Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. W Lesznie, gdzie odbyły się 21. Szybowcowe Mistrzostwa Europy, w klasie 18-metrowej zdobył brązowy medal.

Pierwsze miejsce wywalczył Łukasz Wójcik z Aeroklubu Wrocławskiego, drugie należy do Petera Millenaara z Belgii.

Zawody w Lesznie, które odbywały się w dniach od 29 lipca do 11 sierpnia, były podzielone na trzy klasy: 18-metrową,  20-metrową oraz klasę otwartą. W sumie wzięło w nich udział 73 pilotów z całej Europy, w tym nieoficjalnie jeden reprezentant Japonii.

To już kolejny sukces pilota szybowcowego

Sebastian Kawa urodził się w Zabrzu, ale od 1976 r mieszka w Międzybrodziu Żywieckim. W Śląskiej Akademii Medycznej uzyskał dyplom lekarza, specjalizuje się w ginekologii i położnictwie.

Latanie szybowcami zaczął trenować w wieku 16 lat pod okiem ojca, wybitnego pilota szybowcowego i samolotowego. Pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 2003 roku na słowackim lotnisku w Nitrze latając na polskim szybowcu klasy światowej PW-5. Zdobył już 17 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe medale mistrzostwa świata, 9 złotych mistrzostw Europy i zwyciężył w dwóch światowych Igrzyskach Lotniczych.

Obecnie jest najwybitniejszym pilotem w historii szybownictwa. Należy do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, ale lata głównie w miejscu zamieszkania na Żarze.