Samica nosorożca białego może uratować swój gatunek
28 lutego - po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - naukowcy z berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research przeprowadzili, po raz kolejny, na terenie chorzowskiego ZOO procedurę pobierania komórek jajowych (oocytów) samicy nosorożca białego.
- To wkład naszego ogrodu w badania naukowe i program ratowania zagrożonych wyginięciem nosorożców - podkreślają przedstawiciele Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.
Obecnie na świecie żyje około 10 tys. nosorożców białych. Zaledwie dwie samice reprezentują jednak właściwie wymarły podgatunek północny.
- Komórki rozrodcze oraz wytworzone metodą in vitro zarodki są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane, by w przyszłości móc zostać wykorzystane do odtworzenia populacji nosorożców - dodają przedstawiciele ZOO.
W badaniach wzięła udział urodzona i mieszkająca w chorzowskim ZOO samica o imieniu Hope. To przedstawicielka pierwszego pokolenia nosorożców urodzonych w ogrodzie zoologicznym.
Dlatego też może pochwalić się silnymi, naturalnymi cechami, które może następnie przekazać potomstwu. Jest to kluczowe dla przyszłości tego gatunku.