Znika zerowy podatek VAT na żywność. Nowe ceny od 1 kwietnia
Od 1 lutego 2022 roku, w związku z rosnącą inflacją, która wówczas wynosiła 9,2 proc., obowiązuje obniżona do 0 procent stawka VAT na żywność. Przed 1 lutym, artykuły spożywcze były objęte 5-proc. stawką podatku. Zerowa stawka obejmuje podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.
Rozporządzenie w tej sprawie miało obowiązywać do końca 2023 roku. Dwutygodniowy minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego podpisał jednak rozporządzenie przedłużające to rozwiązanie na kolejne trzy miesiące, czyli do 31 marca 2024 roku.
Jak ogłosił 12 marca rząd, następnego przedłużenia nie będzie. Oznacza to, że obniżka podatków wygaśnie wraz z końcem marca 2024 roku.
W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze - napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
Polecany artykuł:
Inflacja w Polsce spada. Ministerstwo Finansów reaguje
Jak podaje rząd, z danych szacunkowych wynika, że w lutym i marcu 2024 roku inflacja jak i tempo wzrostu cen żywności utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.
Listen on Spreaker.Dane dotyczące inflacji ogółem jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. (po uwzględnieniu nowych wag) GUS opublikuje 15 marca br. - dodaje rząd.