Koniec rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 procent"
Pod koniec grudnia 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego zasygnalizował koniec przyjmowania wniosków osób chętnych na dopłaty do kredytu w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 procent". Początkowo BGK informował, że przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane 7 stycznia. Jednak ze względu na osiągnięcie 90 proc. kwoty przewidzianej w ustawie budżetowej, data ta została skrócona o kilka dni.
1 stycznia BGK opublikował dwa komunikaty dotyczące wstrzymania przyjmowania przez banki kredytujące wniosków o udzielenie "bezpiecznego kredytu".
Łączna wysokość wprowadzonych do systemu ewidencji dopłat prognozowanych rocznych kwot dopłat do rat do wypłaty w roku bieżącym (2024) osiągnęła 90 proc. kwoty stanowiącej równowartość środków przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok do przekazania do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na wypłaty dopłat do rat - czytamy w komunikacie BGK.
BGK w oddzielnym komunikacie przekazało, że wysokość dopłat na lata 2025-2032 osiągnęła 75 proc. kwoty limitu wydatków budżetu państwa.
Dlatego 13 banków, które podpisało umowy z BGK, wstrzymały przyjmowanie wniosków od wtorku, 2 stycznia. Wszystkie wnioski złożone do godziny 20.59 1 stycznia mają zostać rozpatrzone.
Co dalej z programem "Bezpieczny kredyt 2 procent"?
Pod koniec grudnia Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że w związku z wyczerpaniem ustawowego łącznego limitu na „BK2” na 2023 i 2024 r. resort prowadzi intensywne nad nową formułą rządowego programu wsparcia kredytobiorców.
Naszym celem jest to, by nowy instrument był z jednej strony bardziej atrakcyjny dla osób o niższych dochodach i większych rodzin, z drugiej, by ograniczał jego nadużywanie przez osoby, których wysokie zarobki pozwalają na uzyskanie kredytu w zwykłej ofercie rynkowej. Istotnym założeniem jest także mniejsza presja na rynek mieszkaniowy i związany z tym wpływ na wzrost cen oraz precyzyjnie adresowana pomoc państwa - czytamy w komunikacie rządu.
Przypomnijmy, że do 21 grudnia 2023 r. podpisano ok. 55,8 tys. umów kredytowych. Oznacza to, że łączne środki na bezpieczny kredyt 2% na lata 2023-2024 zostały wyczerpane. Jak zapowiada ministerstwo nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku, niezwłocznie po zakończeniu prac nad projektem.
Polecany artykuł: