Rekrutacja kandydatów do pracy w policji już odbywa się na nowych zasadach. Najprościej rzecz ujmując, ze względu na znaczące braki kadrowe w policji, szanse na przyjęcie są większe niż w poprzednich latach. Jednak każdy etap rekrutacji należy traktować poważnie, ponieważ nie ma łatwych czy mniej ważnych części tego procesu.
W Polsce brakuje co najmniej 12 768 policjantów. Najwięcej policjantów brakuje w województwie śląskim. Organizowane nabory do pracy w policji nie poprawiają statystyk, bo wciąż więcej pracowników odchodzi niż się przyjmuje. Analitycy przewidują, że w 2025 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do około 20 tysięcy wakatów. Aby zapobiec brakom kadrowym prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o policji, której celem jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby oraz stworzenie możliwości pozyskania jak największej liczby kandydatów.
Kiedy odbywa się nabór do policji?
W 2025 roku Komendant Główny Policji określił następujące terminy przyjęć do policji
- 27 lutego
- 15 kwietnia
- 12 maja
- 7 lipca
- 28 sierpnia
- 16 września
- 23 października
- 25 listopada
- 30 grudnia
Nabór do policji odbywa się na nowych zasadach. Nie obowiązują testy sprawnościowe i psychologiczne dla wybranych grup kandydatów.

Ułatwienia dla kandydatów do pracy w policji
Proces rekrutacyjny obejmuje złożenie wymaganych dokumentów, takich jak:
- Pisemne podanie o przyjęcie do służby w policji adresowane do odpowiedniego Komendanta Wojewódzkiego Policji
- Wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby
- Kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i kwalifikacje zawodowe
- Świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc zatrudnienia lub służby
- Książeczka wojskowa lub inny dokument potwierdzający uregulowanie stosunku do służby wojskowej (jeśli dotyczy).
- Kopie dokumentów potwierdzających posiadane umiejętności przydatne do służby w policji
- Ocena złożonych dokumentów przez komórki ds. doboru w komendach wojewódzkich policji.
Postępowanie kwalifikacyjne tradycyjnie obejmowało:
- Test wiedzy ogólnej
- Test sprawności fizycznej
- Test psychologiczny
- Rozmowę kwalifikacyjną
- Badania lekarskie
Jednakże w tym roku wprowadzono zmiany mające na celu uproszczenie procedur rekrutacyjnych. Nowa ustawa znosi obowiązkowe testy sprawnościowe i psychologiczne dla wielu kandydatów. Wprowadza także ułatwienia w zakresie testów sprawnościowych. Istotne zmiany dotyczą szczególnie absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy policji. W związku z tym, niektóre etapy postępowania kwalifikacyjnego mogą zostać pominięte lub zmodyfikowane, w zależności od indywidualnych przypadków
Wreszcie ktoś o tym pomyślał. Gdy policjant chce wrócić z emerytury do służby po roku - dwóch to przecież już ma wyższy stopień i dokładnie wie, na czym polega jego praca. Nie trzeba go męczyć dziwnymi testami, które do niczego się nie przydadzą i uczyć wszystkiego od początku. Każda para rąk na dyżurze się przyda - mówi jeden z policjantów z długim stażem.
Ułatwienia dla byłych funkcjonariuszy Policji
Byli funkcjonariusze, w zależności od okresu, jaki upłynął od zakończenia służby, mogą być zwolnieni z części etapów kwalifikacyjnych:
- przed upływem 5 lat: zwolnienie z testów sprawności fizycznej, wiedzy oraz psychologicznych.
- po upływie 5 lat: zwolnienie z testu wiedzy i badań psychologicznych.
Funkcjonariusze z wyższymi stopniami (oficerowie młodsi lub wyżej) mogą być zwolnieni ze wszystkich trzech testów. Oznacza to, że dla tej grupy osób proces kwalifikacyjny jest znacznie uproszczony, co ułatwia ich powrót do służby.
Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów klas mundurowych
Absolwenci takich klas mogą przystąpić do testu sprawności fizycznej jeszcze w ostatnim roku nauki, a jego wynik jest ważny przez 3 lata. Przyjęcia absolwentów klas mundurowych będą priorytetowe, co zwiększa ich szanse na zatrudnienie w policji.
Zmiany dotyczące testów sprawnościowych
W odniesieniu do niektórych grup kandydatów rzeczywiście rezygnuje się z obowiązku przystąpienia do testów sprawności fizycznej. Dotyczy to:
- Byłych funkcjonariuszy Policji powracających do służby (z pewnymi wyjątkami),
- Oficerów młodszych lub wyższych stopniem.
- Kandydaci do służby kontrterrorystycznej muszą jednak przejść test sprawnościowy oraz badania psychologiczne.
Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 21 października 2024 r., zaś przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Tak wygląda test sprawnościowy dla policjantów
Zobacz zdjęcia
Ilu policjantów brakuje w Polsce i gdzie są największe braki?
Procentowo najwięcej wakatów nadal znajduje się w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest 42,23 proc. stanowisk. 26,06 proc. wakatów jest w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji; 24,16 proc. w KSP, a 17,78 proc. w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. 14 proc. to wakaty w Akademii Policji w Szczytnie, a 14,87 proc. w CBŚP.
Problemy kadrowe są również obecne w lokalnych komendach, przy czym braki koncentrują się głównie w dużych aglomeracjach oraz w zachodnich i północnych częściach kraju. Władze planują zmiany w przepisach i rekrutacji, mające na celu uproszczenie powrotów byłych funkcjonariuszy i zwiększenie atrakcyjności służby.