Policjanci salutują w czasie uroczystości przed komendą policji

i

Autor: Policja

Wiadomości

Ruszają nowe zasady naboru do policji bez testów sprawnościowych i psychologicznych

2024-10-30 12:11

Zatrudnienie w Policji Polskiej ma być łatwiejsze i szybsze. Do obsadzenia jest kilkadziesiąt tysięcy etatów. Znika powszechny obowiązek przeprowadzania testów sprawnościowych i psychologicznych, które eliminowały znaczną część kandydatów do pracy w policji. Listopad będzie pierwszym miesiące obowiązywania nowej ustawy o policji, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W Polsce brakuje co najmniej 12 241 policjantów. Organizowane nabory do pracy w policji nie poprawiają statystyk, bo wciąż więcej pracowników odchodzi niż się przyjmuje. Analitycy przewidują, że do 2025 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do około 20 tysięcy wakatów. Aby zapobiec brakom kadrowym prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o policji, której celem jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby oraz stworzenie możliwości pozyskania jak największej liczby kandydatów.

Ułatwienia dla kandydatów do pracy w policji

Nowa ustawa o policji rzeczywiście upraszcza procedurę rekrutacyjną, co może prowadzić do szybszego przyjmowania większej liczby kandydatów. Wprowadza także ułatwienia w zakresie testów sprawnościowych. istotne zmiany dotyczą szczególnie absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy policji. 

Ułatwienia dla byłych funkcjonariuszy Policji

Byli funkcjonariusze, w zależności od okresu, jaki upłynął od zakończenia służby, mogą być zwolnieni z części etapów kwalifikacyjnych:

  • przed upływem 5 lat: zwolnienie z testów sprawności fizycznej, wiedzy oraz psychologicznych.
  • po upływie 5 lat: zwolnienie z testu wiedzy i badań psychologicznych.

Funkcjonariusze z wyższymi stopniami (oficerowie młodsi lub wyżej) mogą być zwolnieni ze wszystkich trzech testów. Oznacza to, że dla tej grupy osób proces kwalifikacyjny jest znacznie uproszczony, co ułatwia ich powrót do służby.

Postępowanie kwalifikacyjne dla absolwentów klas mundurowych

Absolwenci takich klas mogą przystąpić do testu sprawności fizycznej jeszcze w ostatnim roku nauki, a jego wynik jest ważny przez 3 lata.Przyjęcia absolwentów klas mundurowych będą priorytetowe, co zwiększa ich szanse na zatrudnienie w policji.

Zmiany dotyczące testów sprawnościowych

W odniesieniu do niektórych grup kandydatów rzeczywiście rezygnuje się z obowiązku przystąpienia do testów sprawności fizycznej. Dotyczy to:

  • Byłych funkcjonariuszy Policji powracających do służby (z pewnymi wyjątkami),
  • Oficerów młodszych lub wyższych stopniem.
  • Kandydaci do służby kontrterrorystycznej muszą jednak przejść test sprawnościowy oraz badania psychologiczne.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 21 października 2024 r., zaś przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

Tak wygląda test sprawnościowy dla policjantów

Zobacz zdjęcia

Ilu policjantów brakuje w Polsce i gdzie są największe braki?

Największe braki kadrowe w Polskiej Policji występują w wyspecjalizowanych jednostkach, takich jak Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest niemal połowa stanowisk (46,85 proc.), oraz w służbach kontrterrorystycznych, gdzie wakaty stanowią 17,82 proc. etatów. Dodatkowo znaczne niedobory odnotowano w oddziałach prewencji, w Akademii Policji oraz w służbie śledczej​.

Problemy kadrowe są również obecne w lokalnych komendach, przy czym braki koncentrują się głównie w dużych aglomeracjach oraz w zachodnich i północnych częściach kraju. Władze planują zmiany w przepisach i rekrutacji, mające na celu uproszczenie powrotów byłych funkcjonariuszy i zwiększenie atrakcyjności służby.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Kiedy odbywa się nabór do policji?

W 2024 roku Komendant Główny Policji określił następujące terminy przyjęć do policji

  • 4 marca
  • 24 kwietnia
  • 8 lipca
  • 9 września
  • 30 października
  • 30 grudnia

Już wiadomo, że ostatni tegoroczny nabór do policji odbędzie się na nowych zasadach. Nie będą obowiązywały testy sprawnościowe i psychologiczne dla wybranych grup kandydatów.

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2023 - cz. II

Pytanie 1 z 21
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?
Policjanci z Archiwum X rozwiązali zagadkę morderstwa sprzed 22 lat
Przemek Czaja zginął podczas policyjnej łapanki kibiców. "Miał tylko 13 lat". Pokój ZBRODNI
Przemek Czaja miał tylko 13 lat, gdy tragicznie zginął podczas brutalnej policyjnej łapanki, która wstrząsnęła całą lokalną społecznością. W najnowszym odcinku Pokoju Zbrodni przyglądamy się tajemniczym okolicznościom jego śmierci, zadając pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi. Czy była to nieszczęśliwa pomyłka, czy działanie z premedytacją? Prześledzimy szczegóły śledztwa, spojrzymy na relacje świadków i zastanowimy się, jak mogło do tego dojść. Przemek miał przed sobą całe życie – co doprowadziło do tej tragedii? Zapraszamy na pełen emocji odcinek o jednej z najciemniejszych kart w historii naszego regionu.
Bartosz Wojsa
Pokój Zbrodni || Bartosz Wojsa