Wielki Piec Huty Pokój przejdzie rewitalizację
Znamy już wyniki konkursu na koncepcję rewitalizacji Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Do finałowego etapu międzynarodowego konkursu ogłoszonego przez władze Rudy Śląskiej awansowało pięć pracowni architektonicznych.
W ostatnim etapie konkursu finaliści musieli przedstawić model fizyczny całego projektowanego zespołu zabudowy Huty Pokój oraz rzuty i przekroje projektowanych budynków.
Dzisiaj, 4 grudnia w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu został ogłoszony zwycięzca konkursu, który oprócz nagrody w postaci 80 tys. zł. został zaproszony do podpisania umowy na wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego zagospodarowania Wielkiego Pieca.
Kto wygrał konkurs na rewitalizację Wielkiego Pieca?
Konkurs wygrała pracownia eM4.Pracownia Architektury.Brataniec z Krakowa. Projekt tej pracowni został doceniony za prostotę i ideę zachowania historycznego i postindustrialnego klimatu tego miejsca. Wiemy już, że rewitalizacja Wielkiego Pieca nie będzie w żaden sposób rewolucyjna. Raczej będzie to odświeżenie całego obiektu, dodanie mu walorów estetycznych i otwarcie na turystów.
Komisja konkursowa w swojej argumentacji stwierdziła, że docenia projekt prostej, horyzontalnej bryły podkreśla postindustrialny klimat wertykalnych elementów obiektu.
- Publiczna przestrzeń uzyskana w skutek umieszczenia bryły wejściowej jako zawieszonej nad terenem jest uniezależniona od warunków atmosferycznych. Sąd konkursowy pozytywnie ocenia propozycje wykorzystania estakady kolejowej na uzupełniające funkcje biurowe. Doceniono tez proces kształtowania zieleni - czytamy w uzasadnieniu.
Przedstawiciele zwycięskiej pracowni nie kryli radości z faktu, że to właśnie ich pomysł został doceniony.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że będziemy mogli pracować w tym miejscu. Inspiracją dla nas było Zagłębie Ruhry i tamtejsze adaptacje poprzemysłowych obiektów i zawsze chcieliśmy przenieść tamtejsze pomysły na polski grunt - mówił po ogłoszeniu wyników Marcin Brataniec z pracowni eM4.
- W projekcie zastosowaliśmy ideę trzeciego krajobrazu, która wspiera rozwój sukcesji naturalnej. Chcielibyśmy w sposób kontrolowany pozwolić na przenikanie natury na tym terenie. Myślę, że dobrze się to wpisuje w postindustrialny klimat i podkreśla nową funkcję obiektu - dodawała Urszula Brataniec.
Architekci podkreślali, że pod względem architektoniczno-urbanistycznym najlepszym tropem była historia tego miejsca.
- Zdaliśmy sobie sprawę, że ta historia musi być zapisana w nowym projekcie. Postanowiliśmy unieść bryłę wejściową i sprawić, żeby obiekt był przyjazny turystom i wszystkim odwiedzającym nowy Wielki Piec - mówił Marcin Brataniec.
Na cel opracowania koncepcji i zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty Pokój władze Rudy Śląskiej chcą przeznaczyć dwa miliony złotych. Sama rewitalizacja obiektu i zaadaptowanie go do celów kulturalnych ma kosztować nawet 40 milionów złotych. Skąd wziąć na to pieniądze?
- Będziemy szukać możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania dla tej inwestycji. Mam nadzieję, że jak najszybciej uda się wpisać ten obiekt na Szlak Zabytków Techniki - mówiła jakiś czas temu Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
Wielki Piec ma być turystyczną atrakcją. Na szczycie wypijemy kawę i będziemy podziwiać Beskidy
Miejscowy plan zagospodarowania miasta zakłada, że Wielki Piec Huty Pokój ma być przeznaczony na cele przede wszystkim kulturalne, a także rekreacyjne, usługowe i gastronomiczne. Takie też jego przeznaczenie od początku zakładano.
Zwycięski projekt wpisuje się w pierwotne założenia i, co ważniejsze, jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania i mieści się w zakładanym budżecie.
Wielki Piec ma być dostępny dla mieszkańców, którzy znajdą tutaj miejsce na to, by odpocząć np. przy filiżance kawy, posłuchać koncertu, obejrzeć wystawę czy popatrzeć na piękną panoramę Śląska. Ze szczytu Wielkiego Pieca można dojrzeć nawet Beskidy - mówi Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.
Polecany artykuł: