Ruda Śląska ma swój hejnał
6 czerwca to ważna data w najnowszej historii Rudy Śląskiej. Dokładnie 25 lat temu Watykan przekazał ówczesnym władzom miasta specjalny dekret, ustanawiający św. Barbarę patronką. Od tego czasu święta pojawia się w nowym herbie, a na pamiątkę tego wydarzenia 6 czerwca ustanowiono dniem Święta Herbu.
Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bowiem na godz. 12 na placu Jana Pawła II zaplanowano uroczystą premierę hejnału Rudy Śląskiej. Wykonał go Łukasz Rudnik, autor całości.
- To rudzianin, który na co dzień jest hejnalistą na wieży Mariackiej w Krakowie. Złożył ten piękny dar swojemu rodzinnemu miastu i tym samym zapisał się w jego historii. Myślę, że hejnał będzie tak ważnym i rozpoznawalnym symbolem Rudy Śląskiej, jak herb - napisał, w mediach społecznościowych, Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.
Hejnał Rudy Śląskiej jest inspirowany pieśnią ludową "Oj hutnik, hutnik". Trwa 11 taktów muzycznych, co jest nawiązaniem do 11 dzielnic miasta.
- Najważniejsze dla mnie było to, żeby połączyć cechy śpiewności pieśni wraz z wzorem wszystkich hejnałów. Hejnał Rudy Śląskiej ma początek fanfarowy i jest tu też fragment pieśni "Oj, hutnik, hutnik" - przyznaje Łukasz Rudnik, który jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Polecany artykuł:
Hejnał będzie odtwarzany w mieście codziennie o godz. 9:00, 12:00, 15:00, 18:00 i 19:59. - Ta ostatnia godzina nawiązuje do roku powstania naszego miasta w tych graniach, czyli 1959 - dodaje prezydent Rudy Śląskiej.