Europejski Kongres Gospodarczy

Rolnicy protestowali w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym

We wtorek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Wraz z jego rozpoczęciem ruszył protest rolników. Część z protestujących będzie się też pilnie przysłuchiwać, co mają do powiedzenia najważniejsi politycy w Polsce.

Rolnicy protestują w Katowicach. Ruszył Europejski Kongres Gospodarczy

Katowice stały się centrum najważniejszych wydarzeń politycznych i gospodarczych w Polsce. We wtorek, 7‬ maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Zjawili się na nim nie tylko najważniejsi politycy i eksperci w naszym kraju, ale też rolnicy, którzy tego dnia rozpoczęli kolejny protest przeciwko polityce rządu. Rolnicy przywieźli taczki z gnojówką oraz trumnę symbolizującą śmierć polskiego rolnictwa.

To obrazuje, co może się z nami stać, jeśli będziemy nadal brnąć w pomysły polityków (…) Ta trumna symbolizuje, że nasze rolnictwo umiera i musimy zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić - powiedział Piotr Wyciślik, rolnik z Rudy Śląskiej.

Protestujący rolnicy domagają się m.in. odrzucenia w całości zielonego ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej. Zielony ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa, które mają umożliwić wspólnocie europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

Rolnicy po zakończeniu protestu będą uczestniczyć w Europejskim Kongresie Gospodarczym. 

Postanowiliśmy zarejestrować się na kongres, aby posłuchać tego, co mają nam do zaoferowania (…) i po prostu – jeśli będzie taka możliwość – powiedzieć jaka jest prawda i jak my to odbieramy, te opowiadania polityków i elit, jak będzie wyglądał ten zielony ład, do którego wybrali ładną nazwę, ale pod tą nazwą kryje się wiele rzeczy, które uprzykrzą nam wszystkim życie - podkreśla Wyciślik. 

Gośćmi specjalnymi XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego są premier Polski Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednym z wiodących tematów tegorocznego ma być właśnie rolnictwo.