Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: patron honorowy MŚR metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, koordynator MŚR prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek.
W trakcie spotkania przypomniano, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.
Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.
Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 22 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 23 maja, o godz. 12.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.30 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. 6 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. W przypadku wprowadzenia obostrzeń w miarę możliwości wydarzenia będą organizowane w formie on-line.
Więcej na: www.swieto-rodziny.pl
Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
W tym roku wprawdzie epidemia koronawirusa uniemożliwia spotkania w szerszym gronie, jednak paradoksalnie mamy więcej czasu dla siebie, naszych bliskich i rodziny. Stwarza to wiele możliwości promowania tego, co w życiu człowieka jest najważniejsze – miłości i radości czerpanej z życia rodzinnego i jego lokalnej historii. Dlatego, aby wzmocnić rodzinne wspólnoty, podkreślić, że właśnie w rodzinie możemy się wzajemnie wspierać, udzielać sobie pomocy i pokonywać problemy, nie rezygnujemy z organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w wydarzeniach, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji.
Metropolitalne Święto Rodziny wspiera:
Artykuł sponsorowany