Żorskie osiedle Gwarków rośnie w siłę
Przed miastem wiele wyzwań związanych z wdrożeniem tego innowacyjnego projektu w życie, ale działania te od wielu miesięcy są sukcesywnie realizowane. Wszystko zatem jest na dobrej drodze, by osiedle Gwarków zyskało sławę jednej z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych dzielnic nie tylko w Żorach, ale i całym regionie.
Ostatnim krokiem na drodze do zawarcia umowy o dofinansowanie jest notyfikacja pomocy na infrastrukturę lokalną przed Komisją Europejską. Za realizację projektu w imieniu Miasta odpowiada miejska spółka Żorska Agencja Rozwoju Sp. z o. o.
Niegdyś stołówka, wkrótce labolatoria
W ramach transformacji osiedla Gwarków w budynku po byłej stołówce pracowniczej kopalni Żory powstanie Centrum Rozwoju Innowacji (CRI). Znajdą się tam laboratoria, biura i pracownie warsztatowe.
Docelowo w CRI funkcjonować będzie również fundusz kapitału zalążkowego, aby pobudzać tworzenie start-upów, które opierać będą się na idei aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Infrastruktura powinna powstać do końca 2026 roku.
Tak będzie wyglądać Kopalni Wiedzy i Kompetencji:
KWK Żory dostanie drugie życie
Drugą częścią projektu będzie stworzenie nowatorskiego, pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego (CIRM), które zostanie wybudowane w miejscu niezagospodarowanego obecnie placu autobusowego przed nieczynną kopalnią Żory.
To centrum, w ramach którego prowadzone będą badania nad innowacjami związanymi z uprawami pionowymi opartymi na aquaponice, hydroponice i aquakulturze. To tutaj prowadzone będą prace nad stworzeniem i optymalizacją technologii. Powstanie też naukowe centrum badawcze, bo CIRM będzie współpracowało ze światem nauki oraz z inżynierami, praktykami i pasjonatami.
- Ekologicznej uprawie warzyw, owoców i ziół towarzyszyć będzie hodowla ryb czy krewetek, a wszystko w zamkniętym obiegu wody, co pozwoli znacznie zaoszczędzić jej zasoby. Zaletami zrównoważonej uprawy i hodowli w budynkach poprzemysłowych będzie także zmniejszenie powierzchni potrzebnej do uprawy roślin w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym oraz całkowita rezygnacja ze sztucznych nawozów. Dodatkowo powstaną pracownie warsztatowe, powierzchnie biurowe oraz jedna z największych w subregionie sal eventowych, a także bistro – mówi dr Iwona Kapustka, prezes Żorskiej Agencji Rozwoju.
Nowoczesne laboratoria i pracownie warsztatowe pozwolą też na prowadzenie ciekawych i praktycznych zajęć dla dzieci, młodzieży czy osób potrzebujących nowych kompetencji zawodowych. Otwarcie centrum planowane jest na pierwszy kwartał 2029 roku.
AquaFarma miejska już działa
Na żorskim osiedlu Księcia Władysława rozpoczęła swoją działalność pierwsza polska w pełni uruchomiona miniaturowa AquaFarma miejska. Jest to zalążek wielkiej inwestycji, która będzie miała miejsce na Gwarkach. To kontenerowy obiekt, gdzie każdy element pełni inną funkcję, wyjątkowe centrum edukacyjne. Zobacz, jak wygląda w środku.