Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył sprawę - rzekomo znieważonego - wizerunku Matki Boskiej

i

Autor: Archiwum Eski

Kryminalne

Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył sprawę - rzekomo znieważonego - wizerunku Matki Boskiej

2024-01-29 17:37

Dwie mieszkanki Częstochowy oskarżone o publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej poprzez prezentowanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z kolorową aureolą, nie staną przed sądem. Sprawa została umorzona.

Afera o wizerunek Matki Boskiej podczas marszu równości  

O tej sprawie było głośno, wzbudzała skrajne emocje. 21 sierpnia 2021 roku podczas marszu równości organizowanego przez Roberta Bąkiewicza dwie kobiety niosły obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą będącą symbolem ruchu LGBT.

Bąkiewicz wnioskował do prokuratury o wszczęcie postępowania ws. sprofanowania wizerunku kultu religijnego. Pod koniec 2023 r. do Sądu Rejonowego w Częstochowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 40 i 47-latce, mieszkankom miasta. 

Nie tęcza, a logotyp LGBT. Sprawa umorzona przez sąd

Dwie mieszkanki Częstochowy w wieku 47 i 40 lat zostały oskarżone o publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej poprzez prezentowanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z aureolą zamalowaną sześcioma kolorowymi pasami przypominającymi tęczę. Swoim zachowaniem kobiety obraziły uczucia religijne trzech osób wymienionych z imienia i nazwiska i nieokreślonej liczby osób, które w tej sprawie nie złożyły zawiadomienia do prokuratury" - mówił wówczas prokurator Tomasz Ozimek. 

Biegły powołany przez częstochowską prokuraturę zaopiniował, że na kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którą niosły kobiety, nie znajduje się tęcza, ale logotyp symbolizujący ruch LGBT+.

Sporządzony został akt oskarżenia. Sędziowie stwierdzili jednak, że zachowanie kobiet nie miało znamion przestępstwa. Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył postępowanie. 

Quiz. Logotypy z czasów PRL. Najmłodsi nie mają szans na komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwizna. Na zdjęciu widzisz logotyp...
FSO