Lech Majewski został honorowym obywatelem Katowic
W poniedziałek, 11 września - w 158. rocznicę uzyskania przez Katowice uzyskały prawa miejskich - odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. W czasie jej trwania nadano tytuł honorowego obywatela Katowic. W tym roku trafił on do reżysera Lecha Majewskiego.
- To jest najważniejsze wyróżnienie w moim życiu. Dziękuję za piękną laudację. Muszę się teraz wziąć do pracy - przyznał, po odebraniu tytułu, Lech Majewski.
Wspomnianą laudację wygłosił natomiast rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek. - Można go nazywać artystą totalnym. Nie ma w Polsce i niewielu jest w świecie twórców, którzy by uprawiali na takim poziomie literaturę, sztuki wizualne i sceniczne. Wolę jednak mówić o Lechu Majewskim jako artyście "nieogarnialnym". Najpierw z racji wielości języków sztuki, którymi posługuje się z mistrzowską, a nawet z kuglarską, zręcznością - mówił rektor UŚ.
Lech Majewski przyszedł na świat 30 stycznia 1953 roku w Katowicach. To reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta, a także malarz. Jest m.in. członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Początkowo Majewski studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, ale w 1973 roku rozpoczął naukę na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Szkole Filmowej. W latach osiemdziesiątych rozpoczął międzynarodową karierę. W 1982 roku wystawił - na płynącej po Tamizie barce - "Odyseję" Homera.
Wśród jego najsłynniejszych dzieł filmowych należy wymienić m.in. "Lot świerkowej gęsi", "Więzień Rio", "Ewangelia według Harry'ego" czy "Młyn i Krzyż".
Lech Majewski ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata później został z kolei członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.