Franciszek Pieczka został upamiętniony w Katowicach

i

Autor: UM Katowice

Wiadomości

Franciszek Pieczka został upamiętniony w Katowicach. Na pl. Grunwaldzkim odsłonięto popiersie wybitnego aktora

2023-09-08 17:21

Franciszek Pieczka dołączył do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. 8 września - w 158. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich - odsłonięto popiersie tego wybitnego aktora.

Katowice uhonorowały Franciszka Pieczkę

8 września postać Franciszka Pieczki dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej, która znajduje się na pl. Grunwaldzkim w Katowicach. Autorem popiersia jest Bogumił Burzyński.

- 158. urodziny Katowic to wyjątkowy czas podsumowań i uhonorowania osób zasłużonych dla naszej społeczności. To niezwykle istotne abyśmy pamiętali o osobach, które przyczyniły się do promocji miasta, także przez kulturę. Jestem dumny, że w gronie wybitnych postaci, tu, na Placu Grunwaldzkim od dzisiaj jest także Franciszek Pieczka, którego osobowość ukształtowało górnośląskie pochodzenie. Galeria Artystyczna, to miejsce w którym można odpocząć i poznać historię naszego regionu - przyznaje Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Przypomnijmy, że o tym, kto dołączy do Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim decydują sami mieszkańcy. Oddają oni głosy w plebiscycie za pośrednictwem strony internetowej. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 1117 mieszkańców. Najwięcej głosów otrzymał właśnie Franciszek Pieczka. 

W poprzednich latach w ten sposób w Katowicach uhonorowano m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego czy Krystynę Bochenek.

Franciszek Pieczka. Biogram

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928. Pochodził ze Śląska, dzieciństwo spędził w Godowie, czyli wsi położonej w powiecie wodzisławskim. Rozpoczął studia na politechnice w Gliwicach, ale po krótkim czasie przerwał je. Wybrał studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pieczka pracował m.in. w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze czy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Zagrał w ponad stu filmach, takich jak m.in. "Quo vadis", "Potop" czy "Wesele". Przełomem dla Pieczki była rola Gustlika w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Wspólnie z m.in. Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim zaskarbił sobie sympatię widzów w całym kraju. 

Był wielokrotnie nagradzany za kreacje artystyczne. W 2017 roku został natomiast odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniu państwowym. Zmarł 23 września 2022 roku w wieku 94 lat. 

Quiz. Kultowa produkcja z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz film "Znachor"?

Pytanie 1 z 10
Co zabrał Rafał Wilczur lekarzowi Pawlickiemu?