Język śląski

i

Autor: Marcin Twaróg

QUIZ

QUIZ Język śląski różni się od gwary śląskiej. To trudny test znajomości języków

QUIZ o języku śląskim i śląskich gwarach. Język śląski ma ścisłe reguły gramatyczne i jednoznaczne słownictwo. Śląskie gwary pełne są naleciałości polskich i zniekształceń. Czy potrafisz odróżnić język śląski od gwary podwórkowej na Śląsku? Sprawdź się.

Język śląski istnieje wbrew temu, że nie jest uznany za odrębny język regionalny. Godka ma jasno sprecyzowane słownictwo, system gramatyczny, wymowę i możliwość zapisu. A co najważniejsze, język śląski jest żywy i na co dzień używany przez Ślązaków. Na tym tle gwary śląskie nie podlegają jakimkolwiek regułom i bardzo często różnią się w zależności od miejsca zamieszkania Ślązaków oraz ich wykształcenia. Są także niezwykle podatne na mody językowe, zniekształcenia i przeinaczenia. 

Rozwiąż quiz, który pokaże, czy potrafisz odróżnić prawdziwy język śląski od gwary śląskiej spopularyzowanej m.in. przez słynny serial komediowy "Święta wojna". To tam słyszymy: "piznonć" zamiast "klupać" (uderzać) i "umia" zamiast "poradza" (umię). W quizie pytamy o prawidłowe brzmienie i znaczenie słów.

QUIZ Język śląski różni się od gwary śląskiej. Test językowy

Pytanie 1 z 10
Bardzo zasłużony człowiek to po śląsku:

Zobacz też: Najlepsze stylówki na ulicach. Tak ubierają się Ślązacy i Ślązaczki

Listen on Spreaker.