Zagrożenie

Pył saharyjski dotarł na Śląsk. Nagle się zażółciło. Alergicy już czują

2024-03-30 19:55

Nad Śląsk dotarł pył saharyjski. W sobotę po południu niebo nagle stało się szaro-żółte i zakryło słońce. Chmury pyłu znad Sahary mają się dać we znaki alergikom zwłaszcza w niedzielę, gdy spodziewany jest największe stężenie mikro ziarenek piasku.

Pył znad Sahary napływa do Europy i zgodnie z przewidywaniami dotarł już do Polski. Zauważyli go turyści w Tatrach, zaczyna opadać pozostawiając wyraźne ślady na górskich zboczach pokrytych jeszcze śniegiem. Po południu pył saharyjski dotarł na Śląsk. Już jest odczuwany zwłaszcza przez alergików.

Skąd się wziął pył saharyjski na Śląsku?

Nad całe województwo śląskie napływa obecnie gorące powietrze zwrotnikowo-kontynentalne z Afryki. Wiatry wieją w taki sposób, że Polska znajduje się na prostym kursie powietrza niosącego ze sobą gigantyczne ilości pyłu znad pustyni Sahary. Gorące powietrze dały nam temperatury przekraczające 20 st. C.

Ciepłe, suche i mocno zapylone powoduje, że mimo braku chmur widoczność jest niewielka. A jeszcze dwa dni temu z Katowic podziwialiśmy odległe Tatry. Wygląda to tak, jakby szaro-żółte chmury osiadły nad całą okolicą pozostawiając warstwę pyłu zauważalną zwłaszcza na szybach.

Także Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CzMU) oprócz zdjęć satelitarnych zademonstrował aktualne kadry z kamer pokazujące zamglone niebo. Według ekspertów instrumenty zainstalowane na lotniskach pokazują, że chmury są na wysokości 2 tys. metrów, ale pył jest zdecydowanie niżej i pojawia się nawet na poziomie gruntu.

Zobaczcie zdjęcia

Napływ ciepłych mas powietrza będzie wyraźnie odczuwalny do poniedziałku – wyjaśnia Dariusz Witkowski z biura prasowego IMGW. - Zjawisko saharyjskiego pyłu będzie też wyraźnie widoczne przy sobotnim zachodzie słońca, podczas którego będzie można obserwować czerwone barwy.

Czy pył saharyjski jest groźny dla zdrowia?

Lekarze są zgodni, co do tego, że zwłaszcza alergicy mogą odczuć pył saharyjski wyjątkowo nieprzyjemnie. Mogą się pojawić zawroty głowy, złe samopoczucie. Jednak najczęstszym problemem jest łzawienie i katar.

Osoby wrażliwe mogą od razu odczuć skutki zdrowotne. Po dłuższym przebywaniu na zewnątrz osoby zdrowe mogą mieć trudności z oddychaniem i odczuwać drapanie w gardle. Ogranicz aktywność na zewnątrz - ostrzegają meteorolodzy z serwisu pogodowego AccuWeather.

Kiedy opadnie pył saharyjski w Polsce?

Zgodnie z modelami numerycznymi i prognozami pogody, największe stężenie pyłu saharyjskiego w Polsce ma być w niedzielę 1 kwietnia i w poniedziałek 2 kwietnia. Potem pył zacznie opadać. Spodziewana jest także zmiana kierunku napływającego powietrza nad Europę, co będzie sprzyjało mieszaniu się z wilgotnymi masami niosącymi deszcz. We wtorek ma nieco popadać i gwałtownie obniży się temperatura w całej Polsce.

Quiz. Jak dobrze znasz śląskie potrawy wielkanocne?
Pytanie 1 z 12
Czego na stole nie mogło zabraknąć na Śląsku podczas Wielkiego Piątku?