Pałac w Wojnowicach koło Raciborza

i

Autor: Własno Izba Nieruchomości

Ciekawostki

Przepiękny śląski pałac wystawiono na sprzedaż! Wygląda jak wyjęty z pocztówki

2025-02-07 15:35

Ta informacja ucieszy wszystkich, którzy w dzieciństwie marzyli, by zamieszkać w pałacu. Kompleks pałacowo-parkowy w Wojnowicach został wystawiony na sprzedaż. - Zazdroszczę potencjalnemu nabywcy – komentują internauci pod zdjęciami, na których można podziwiać bogato urządzone wnętrza rezydencji.

Śląsk pięknymi pałacami stoi

Na Śląsku pięknych pałaców nigdy nie brakowało, niestety nie wszystkie przetrwały do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Smutny los spotkał choćby pałac w Kopicach, XIX-wieczną perełkę architektury, który po II wojnie światowej został rozgrabiony i zdewastowany. 

Na szczęście nie wszystkie śląskie rezydencje mają tak dramatyczną historię. Mało tego, potrafią zachwycić mieszkańców regionu, Polski, a nawet Europy swym unikatowym pięknem. Do tej grupy z pewnością należy pałac w Wojnowicach koło Raciborza. Wszystkich miłośników tej śląskiej perełki zainteresuje informacja, że rezydencję można... kupić! 

Ale zanim przejdziemy do szczegółów, polecamy zobaczyć naszą galerię zdjęć pałacu w Wojnowicach.

Przepiękny śląski pałac wystawiony na sprzedaż

Ofertę sprzedaży majestatycznego pałacu w Wojnowicach zaprezentowała Własno Izba Nieruchomości.  

Pałac w Wojnowicach to coś więcej niż nieruchomość – to podróż w czasie, która oferuje niepowtarzalną szansę na stanie się częścią żywej historii. Ten majestatyczny zabytek, którego mury pamiętają dawne czasy, stanowi idealne połączenie przeszłości i teraźniejszości. Jego urok i atmosfera pozwalają wyobrazić sobie dźwięki balów, kroki szlachty przemierzającej drewniane schody i rozmowy przy kominkach w salach pełnych blasku świec – podkreśla Kamil Kolorz z Własnej Izby Nieruchomości.

Jego zdaniem zakup nieruchomości niesie ze sobą wiele zalet. Nowy mieszkaniec może liczyć na prestiż i pełną prywatność, a na wyciągnięcie jego ręki będzie piękny park, który stanowi istną oazę spokoju. Właściciel może się również zdecydować na działalność komercyjną, adaptując pomieszczenia na luksusowy hotel, ekskluzywne spa czy centrum konferencyjne. Wybór ogranicza tylko wyobraźnia.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Ile kosztuje pałac w Wojnowicach?

Oferta obejmuje zakup pełnych praw własności do pałacu otoczonego 4,5-hektarowym parkiem. Rezydencja jest zbudowana na planie prostokąta ze skrzydłami po bokach, ma trzy kondygnacje, w większości jest podpiwniczona i posiada wysoki strych o wysokości 5,5 m. Jej powierzchnia użytkowa wynosi  1970 mkw. Obiekt jest technicznie dobrze utrzymany i częściowo zagospodarowany. Dostępne są wszystkie media, łącznie z światłowodem. Z kolei prywatny park posiada powierzchnię 45 tys. mkw. 

Ile taka przyjemność kosztuje? Za pałac w Wojnowicach wraz z prywatnym parkiem trzeba zapłacić ponad 4,7 mln zł (a dokładnie 4 777 777 zł). Choć dla przeciętnego człowieka cena może się wydawać zawrotna to wcale nie jest wygórowana, na co zwrócili uwagę internauci. – W cenie 4 kawalerek w Warszawie. Wybierz mądrze – napisał pan Maciej w komentarzu pod ofertą. Czy to prawda? Jak można zobaczyć w serwisie otodom.pl, ceny kawalerek w Warszawie mieszczą się w przedziale od 400 tys. zł do nawet 2,5 mln zł przy ekskluzywnych ofertach. 

Ofertę można znaleźć na stronie internetowej Własnej Izby Nieruchomości, jej profilu na Instagramie i Facebooku.

Pałac w Wojnowicach - historia

Pałac w Wojnowicach jest położony w powiecie raciborskim, dzieli go tylko 5 km od Raciborza. Został wybudowany w latach trzydziestych XIX wieku z inicjatywy młodego lekarza. Carl Johann Christian Kuh pochodził z bogatej, wrocławskiej rodziny. Po śmierci ojca otrzymał spadek, który wykorzystał na zakup 425 hektarów gruntu w Wojnowicach. Kilka lat później stał się właścicielem ziemskim.  W 1843 roku prof. Kuh kupił kopalnię "Charlotte" (obecnie KWK Rydułtowy), a w następnych latach kupił kolejne, stając się największym producentem węgla w okolicy. Po jego śmierci biznes przejęła rodzina, która utworzyła "Nową zjednoczoną kopalnię Charlotte". Przedsiębiorstwo miało w swojej dyspozycji ponad 18 tys. hektarów gruntów. 

Trzydzieści lat później spadkobiercy prof. Kuha sprzedali ziemię w Wojnowicach Heinrichowi Friedrichowi Augustowi von Banck. To on dokonał gruntowej przebudowy i rozbudowy posiadłości na okazały pałac w stylu neobarokowo-klasycystycznym. W tej właśnie formie możemy go podziewać dzisiaj.  Dwa lata przed I wojną światową posiadłość trafiła w ręce syna, Karla Christiana Eugena von Bancka. W 1924 roku poślubił on córkę właściciela dóbr rycerskich w Kornicach i Ciężkowicach, Marię Adelheid von Dittrich. Małżeństwo doczekało się czwórki dzieci. Niestety, wraz z nadejściem frontu w 1945 roku rodzina musiała opuścić rezydencję. 

Po wojnie kompleks służył jako ośrodek przygotowawczy na studia wyższe, później mieściły się tu biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach 60. XX pałac przekształcono w szpital, który funkcjonował do 2000 roku. Wówczas właścicielem stał się skarb państwa. Od 2003 roku jest własnością prywatną. Przez lata służył jako dom przyjęć, muzeum wnętrz i miejsce do organizowania różnych, ekskluzywnych eventów. W 2018 roku przestał być udostępniany do zwiedzania i na powrót stał się prywatną rezydencją. 

4,5-hektarowy park otacza mur z cegły  klinkierowej z dwiema kutymi, żelaznymi bramami. Można tam podziwiać rzadkie gatunki drzew i krzewów. Wśród nich wymienić należy buki czerwone o pomnikowych rozmiarach, dąb błotny, oraz wiązy i brzozy czarne oraz kasztan jadalny. Wielką sensacją dla miłośników przyrody jest skrzydłorzech kaukaski pochodzący z górskich lasów Azji, który w Polsce występuje niezwykle rzadko. W parku można natknąć się na rozmaite zwierzęta, takie jak puszczyki, dzięcioły, bażanty, dzikie kaczki, bociany, jemiołuszki, jeże i żaby drzewne. Znajduje się tam również zagroda dla zwierząt o powierzchni 3 hektarów, w której żyją daniele i owce wrzosówki.