Sąd ostateczny Jasna Góra

i

Autor: Mat. prasowe

Wiadomości

Przełomowe odkrycie na Jasnej Górze. Jeden z obrazów został namalowany przez słynnego malarza

2025-03-07 13:50

W multimedialnej Kaplicy Sykstyńskiej naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Okazało się, że jeden ze szkiców należy do Michała Anioła. Badacze potwierdzili, że to zaginiony szkic „Sądu Ostatecznego” którego autentyczność potwierdzono po 5 latach analiz i badań.

Obraz Michała Anioła w Polsce. To przełomowe odkrycie

W czwartek, 6 marca odbyła się premiera obraz autorstwa Michała Anioła. Szkic zaprezentowano w multimedialnej Kaplicy Sykstyńskiej na Jasnej Górze. Odsłonięcie szkicu "Sądu Ostatecznego" odbyło się w Częstochowie w 550 rocznicę urodzin mistrza.

Po pięciu latach wnikliwych badań interdyscyplinarny zespół ekspertów z różnych dziedzin nauki potwierdził autorstwo tego renesansowego arcydzieła.  Co więcej, szkic od lat znajdował się w rękach polskiego kolekcjonera, który nabył go na aukcji w Szwajcarii jako anonimowe dzieło! - poinformowała "Kaplica Sykstyńska.Dziedzictwo", organizator wystawy.

Analizy ikonograficznej, historycznej i stylistycznej nad szkicem podjął się wybitny polski badacz prof. Juliusz A. Chrościcki z Uniwersytetu Warszawskiego, z udziałem dr Katarzyny Krzyżagórskiej-Pisarek z Londynu. Badań konserwatorsko–technologicznych, analizy spektroskopowej, mikroskopowej podjęli się eksperci innych renomowanych instytucji; prof. Tomasz Kozielec, kierownik Katedry Konserwacji Papieru i Skóry na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; prof. Tomasz Łojewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W toku badań uwzględniono liczne aspekty, zwracając uwagę na:

  • technikę wykonania rysunku, charakterystyczną dla warsztatu Michała Anioła, oraz unikalne cechy kompozycyjne szkicu odróżniające go od znanych kopii i naśladownictw,
  • pergamin jako podłoże szkicu, w tamtych czasach rzadko używane przez artystów, co podkreśla prestiżowy charakter artefaktu i tłumaczy potencjalny związek z papieskim zleceniem,
  • żelazowo-galusowy atrament, typowy dla szkiców czasów Michała Anioła,
  • precyzyjne odwzorowanie anatomicznych detali postaci, charakteryzujące rękę Buonarottiego.

Opracowane ekspertyzy potwierdziły, że dzieło jest wczesnym szkicem koncepcji fresku w Kaplicy Sykstyńskiej, a jego autorstwo przypisywane jest samemu Mistrzowi Michelangelo di Lodovico Buonarrotiemu Simoni.

Zobaczcie na zdjęciach dzieło Michała Anioła.

Jaka jest historia szkicu "Sądu Ostatecznego" Michała Anioła?

„Sąd Ostateczny” to jeden z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych przykładów twórczości Michała Anioła. Na temat tego, czy fresk powstał na podstawie szkicu, czy “od ręki”, od lat spierali się badacze historii sztuki.

Historia szkicu jest bardzo ciekawa. W 2019 roku - na zlecenie polskiego kolekcjonera sztuki - szkic (wykonany na pergaminie cienkim piórkiem, brązowym tuszem) do fresku z Kaplicy Sykstyńskiej został nabyty na aukcji w Domu Aukcyjnym Koller w Szwajcarii. Rozważając wówczas autorstwo tego szkicu wskazywano początkowo na Giulio Clovio (1498–1578), jednego z najbliższych współpracowników Michała Anioła (1475–1564).

Kolekcjoner-nabywca po zasięgnięciu opinii o swoim nowym nabytku w Gdańskim Kantorze Sztuki, galerii o przeszło 44-letniej ugruntowanej tradycji i renomie, postanowił poddać szkic interdyscyplinarnym badaniom naukowym.

Źródło: Dom Emisyjny Manuscriptum 

Śląsk Radio ESKA Google News