Biskupi porozmawiają z pokrzywdzonymi przez księży
We wtorek, 19 listopada na Jasnej Górze rozpoczną się rekolekcje biskupów „Vaticanum Secundum po 60 latach", które potrwają do 22 listopada. Biskupi zjechali do Częstochowy już w niedzielę, kiedy to odbyło się 399. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. We wtorek ma dojść do ważnego spotkania członków episkopatu z delegacją osób wykorzystywanych w przeszłości przez księży. To efekt listu, jaki trafił do biskupów w maju 2024 roku, pod którym podpisało się 45 osób. Jednym z postulatów było właśnie spotkanie z biskupami, dlatego w odpowiedzi przedstawiciele sygnatariuszy listu zostali zaproszeni na Jasną Górę.
List zainicjowali Tośka Szewczyk, Robert Fidura i Jakub Pankowiak. Tośka Szewczyk to autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności", a także inicjatorka "talerza skrzywdzonych", który został przekazany Konferencji Episkopatu Polski w 2023 roku. Robert Fidura jest heraldykiem działającym społecznie na rzecz pokrzywdzonych, a Jakub Pankowiak to wykładowca Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu - jeden z bohaterów głośnego dokumentu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".
Ofiary księży i biskupi bez świadków
W liście skierowanym do polskich biskupów pokrzywdzeni stwierdzili m.in. że pokrzywdzeni w wielu diecezjach są traktowani przedmiotowo. Same diecezje mają stawiać wyżej dobro instytucji kościoła, niż ludzkie cierpienie. Sformułowano też postulaty, które mają to zmienić w przyszłości. Wśród nich sygnatariusze listu domagają się:
- zawszenia abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań,
- określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 r.,
- zmian dotyczących zasad i praktyk stosowanych przez polski kościół w stosunku do zgłoszonych przypadków wykorzystania seksualnego.
Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza" w rozmowie z ks. Piotrem Studnickim, kierownikiem Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, spotkanie biskupów z delegacją osób pokrzywdzonych przez księży będzie zamknięte. Nie ma też podanej do publicznej wiadomości informacji o tym, gdzie odbędą się rozmowy. Po spotkaniu ma się natomiast odbyć konferencja prasowa.
Źródło: Gazeta Wyborcza