Ślepowrony do Afryki

i

Autor: RDOŚ w Katowicach

Przed polską zimą migrują nawet 5 tys. kilometrów do ciepłej Afryki

2022-09-23 12:10

4,5 tysiąca kilometrów w 5 dni - tyle do zimowiska w Afryce pokonała Karolina z Kańczugi, czyli ślepowron monitorowany w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. Ptak na miejsce zimowego odpoczynku wybrał północną Nigerię. Jest to czwarta zima z rzędu, zarejestrowana przez specjalny nadajnik, którą Karolina spędza w tej afrykańskiej strefie.

Ślepowrony z Doliny Górnej Wisły zakończyły już okres lęgowy i odlatują na zimowiska. To właśnie na wrzesień przypada okres wędrówki tych ptaków. Dzięki specjalnym nadajnikom GPS/GSM założonym kilku osobnikom gniazdującym w rejonie Doliny Górnej Wisły w ramach unijnego projektu LIFE.VISTULA.PL, możemy śledzić ścieżki ich lotów. Wszystko rejestrowane jest na specjalnej stronie mapa.lifevistula.pl.

- Ślepowrony migrują głównie nocą, w ciągu dnia odpoczywają. Główna trasa wędrówki monitorowanych osobników biegnie przez Bałkany oraz Półwysep Apeniński. Karolina z Kańczugi w tym roku trasę 4,5 tys. km przebyła w ciągu 5 dni i zatrzymała się północnej Nigerii - w środowisku pól uprawnych, buszu i niewielkiej rzeki z sąsiadującymi rozlewiskami. Pozostałe osobniki należące do tego gatunku wędrują nieco wolniej, zatrzymując się po drodze w kilku miejscach na kilku lub kilkunastodniowe odpoczynki - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach i dodaje: Co ciekawe w 2021 r. Karolina nie wróciła z zimowiska do kolonii w Europie. To rzadko spotykana sytuacja, aby dorosły ptak pozostał przez cały rok na zimowisku w Sahelu.

Gatunek tego ptaka na swoje afrykańskie wakacje wybiera głównie strefę Sahelu, zlokalizowaną na południowych wybrzeżach Sahary. Nie jest to jednak reguła i tak np. Juliusz z Jankowic, którego trasy wędrówek RDOŚ w Katowicach śledzi od maja 2019 r. swoje zimy spędza w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym.

Dolina Górnej Wisły - jedyne miejscem występowania ślepowrona w Polsce

Ślepowron Karolina w Polsce żeruje i wyprowadza lęgi na stawach zlokalizowanych w pobliżu Kańczugi - wsi w powiecie oświęcimskim w Małopolsce - stąd przydomek nadany jej przez ornitologów z Górnośląskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Bytomiu.

Dzięki projektowi LIFE.VISTULA.PL realizowanemu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Towarzystwem na Rzecz Ziemi oraz Górnośląskim Kołem Ornitologicznym, ślepowron może swobodnie powrócić na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku do naszego kraju.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w Dolinie Górnej Wisły. Realizowane jest to głównie poprzez zabezpieczenie i odtworzenie wysp na stawach i zbiornikach wodnych, na których gniazdują ślepowrony, przed postępującą degradacją i rozmywaniem ich brzegów. Ponadto z uwagi na to, że gatunek tego cennego ptaka zamieszkuje krzewy, na wyspach tych dosadzane są bzy i wierzby.