Problemy z leczeniem zębów. Większość gabinetów stomatologicznych w regionie zamknięta do odwołania

Dariusz Brombosz 2020-03-26 12:55

Dentyści zamknęli w czasie pandemii koronawirusa gabinety, a pacjenci z bólem zęba mają coraz większy kłopot z umówieniem się na wizytę. Na Śląsku i Zagłębiu większość stomatologów zamknęła swoje gabinety do odwołania z powodu zagrożenia jakie niesie za sobą zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Te, które są otwarte przyjmują zazwyczaj tylko w pilnych sprawach. Szczegóły na slask.eska.pl.

Czy gabinety stomatologiczne są otwarte podczas pandemii koronawirusa?

Na czas pandemii wywołanej koronawirusem, niemal wszystkie gabinety stomatologiczne w województwie śląskim zostały zamknięte do odwołania. Codziennie w mediach społecznościowych pojawia się kilkadziesiąt wpisów z zapytaniem: „gdzie do dentysty z bólem zęba?”. Stomatolodzy z gabinetów Dębowa 105 w Katowicach przyznają – Przez ostatnie dni pracowaliśmy nad wdrożeniem specjalnych procedur, które pozwolą nam zmaksymalizować bezpieczeństwo przyjęć pacjentów w naszej placówce – mówi dr n. med. Jacek Bednarski.

Z pomocy stomatologicznej w gabinecie mogą skorzystać pacjenci, którzy takiej pomocy potrzebują w wyniku odczuwanego bólu czy też stanu zapalnego w jamie ustnej. Nadal do odwołania nie będą realizowane planowane zabiegi, np. z zakresu higienizacji i stomatologii estetycznej.

Ponadto, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju i zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, nie będziemy przyjmowali pacjentów z tak zwanych grup podwyższonego ryzyka. Chodzi np. o pacjentów z chorobami współistniejącymi typu cukrzyca, chorobami układu oddechowego, z nadciśnieniem tętniczym oraz pacjentów immunoniekompetentnych – tłumaczy dr Jacek Bednarski.

Pacjenci, którzy po rozmowie telefonicznej zostaną wstępnie przyjęci na wizytę stomatologiczną, przed wejściem do gabinetu poddani zostaną jeszcze badaniu termometrem bezdotykowym oraz będą musieli wypełnić kwestionariusz epidemiologiczny. Ruch w placówce zostanie ograniczony, pacjenci będą separowani, tak aby nie mieli ze sobą styczności. Ponadto po każdej wizycie gabinety będą dezynfekowane. Zgodnie z zaleceniami, personel medyczny w gabinetach jest zabezpieczony i wyposażony w zestawy ochraniające drogi oddechowe (maski o standardzie Filtering Face Piece 2), oczy (gogle lub przyłbice), ręce (rękawiczki zabiegowe) oraz całe ciało (fartuchy medyczne z długimi rękawami oraz jednorazowymi czepkami). Stomatolodzy wraz ze współpracownikami będą pracowali w dwóch czteroosobowych zespołach.

Podjęliśmy wszystkie możliwe działania i środki, aby móc bezpiecznie ponownie przyjmować pacjentów. Jesteśmy lekarzami, nie jesteśmy w stanie obojętnie przechodzić wobec ludzi w obecnej sytuacji. Co ma zrobić np. pacjentka w ciąży, której w trzecim trymestrze wyżyna się tzw. „ósemka”, która powoduje stan ropny? Są pacjenci, którzy naprawdę nie mogą czekać z wizytą do zakończenia kryzysu epidemiologicznego. Jednocześnie prosimy pacjentów, którzy nie wymagają pilnego leczenia stomatologicznego, o stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi dentysta.

KoronawirusRaport: Śląsk 26.03
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?