Problemy śląskiego giganta. Pracownicy mówią o zwolnieniach. Jest oficjalne oświadczenie

2025-07-04 10:04

Od kilku dni słychać o problemach Eko-Okien. Pracownicy donoszą, że firma nie przedłuża umów osobom zatrudnionym na czas nieokreślony. Krążą też informacje, jakoby zakład w Kędzierzynie-Koźlu miał zostać zamknięty. Śląski gigant produkcji okien przerwał milczenie i wydał oświadczenie.

Eko-Okna w Kędzierzynie Koźlu

i

Autor: materiały prasowe/ Materiały prasowe

Problemy w Eko-Oknach

Ostatnio na naszych łamach pisaliśmy o problemie Eko-Okien. To największy producent okien w Europie, specjalizujący się w produkcji stolarki okienno-drzwiowej z PVC i aluminium. Główny zakład znajduje się w Kornicach w powiecie raciborskim, dwie kolejne fabryki uruchomiono Wodzisławiu Śląskim i Kędzierzynie-Koźlu. 

Od kilku dni coraz częściej słychać o problemach śląskiego giganta. Z relacji pracowników wynika, że firma obniżyła pracownikom premie, prowizje i dodatki do 50 proc. wysokości. Miała też nie przedłużyć umów osobom zatrudnionym na czas określony i obcokrajowcom. – Mowa o skali od 3 do 4 tys. osób – informuje nieoficjalnie portal naszraciborz.pl. Ponadto w sieci można się też natknąć na informacje o tym, że hala w woj. opolskim zostanie zamknięta. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście podlinkowanym poniżej. 

Oświadczenie Eko-Okien 

Do sprawy odniosły się oficjalnie Eko-Okna, przesyłając mediom oświadczenie, które publikujemy poniżej. 

W związku z nieustannym dążeniem do zwiększenia efektywności operacyjnej, Spółka Eko Okna informuje o rozpoczęciu procesu reorganizacji swoich zakładów produkcyjnychCelem tych strategicznych działań jest optymalizacja pracy przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów jakości, terminowości realizacji zamówień oraz pełnego zadowolenia naszych klientów.

Jako odpowiedzialny pracodawca zatrudniający ponad 15 000 pracowników, Eko Okna stawia sobie za priorytet utrzymanie doświadczonej kadry, która jest fundamentem naszego sukcesu. Ewentualne ruchy kadrowe, będące naturalną częścią funkcjonowania tak dużej organizacji, są przeprowadzane z najwyższą starannością i poszanowaniem dla naszych pracowników.

Pragniemy również stanowczo podkreślić, że wszystkie nasze zobowiązania, w tym te publicznoprawne, są regulowane terminowo. Stabilność finansowa i wiarygodność to kluczowe wartości dla Eko Okna, a wszelkie pojawiające się plotki na ten temat są bezpodstawne.

W oświadczeniu firma nie wskazała, ile osób straciło pracę. Bez odpowiedzi pozostała również kwestia przyszłości zakładu w Kędzierzynie-Koźlu. 

Śląsk Radio ESKA Google News

Kolejne zwolnienia w powiecie raciborskim

Jeśli zwolnienia dotrą również do zakładu w Kornicach, będzie to kolejna firma w powiecie raciborskim, którą w ostatnich miesiącach dotknęły zwolnienia. Przypomnijmy. 

W pierwszym kwartale 2025 roku z Raciborza zniknęła firma SGL Battery Solutions, zajmująca się produkcją komponentów do baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych oraz w telefonach komórkowych. Pracę straciła cała załoga, czyli 26 osób. 

Pod koniec lutego ogólnopolskie media obiegła informacja o zamknięciu Rafako, śląskiego giganta branży energetycznej. Spółka po 75 latach istnienia ogłosiła upadłość z powodu fatalnej sytuacji finansowej. Pracę straciło blisko 700 osób.   

Zaś przed kilkoma dniami pisaliśmy o planowanym zamknięciu raciborskiego zakładu Henkel, który zajmuje się produkcją proszków oraz żeli do prania. Decyzja ta została spowodowana "zmieniającym się zapotrzebowaniem konsumentów i koniecznością adaptacji oferty firmy". Obecnie pracuje tam 159 osób, wkrótce wszyscy stracą pracę. Wygaszanie produkcji planowane jest do końca listopada 2025 roku.

Stanowisko UM Racibórz ws. sytuacji na lokalnym rynku pracy

W związku z tym poprosiliśmy Urząd Miasta Racibórz o przesłanie stanowiska w sprawie sytuacji na lokalnym rynku pracy. Poniżej publikujemy odpowiedź, którą dla "ESKI" przygotowała Joanna Janik, kierownik biura Prezydenta Miasta Racibórz.

Jako samorząd monitorujemy zmiany zachodzące w lokalnej gospodarce, w tym również decyzje pracodawców dotyczące redukcji zatrudnienia. Rzeczywiście, w ostatnich miesiącach obserwujemy niepokojące sygnały związane z ograniczaniem działalności lub likwidacją miejsc pracy w kilku dużych zakładach. Są to jednak decyzje wynikające przede wszystkim z długoterminowych procesów — zarówno z wyzwań stojących przed poszczególnymi branżami, jak i z polityki wewnętrznej tych przedsiębiorstw. Warto podkreślić, że firmy te obsługują szerokie rynki krajowe i zagraniczne, a tym samym ich rentowność nie zależy bezpośrednio od lokalizacji zakładów w Raciborzu i okolicach.

W piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza, pan Robert Kropiwnicki- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, wskazał, że przyczyną trudnej sytuacji spółki Rafako były wieloletnie zaniedbania oraz niewłaściwe decyzje biznesowe podejmowane do 2023 roku. W kwietniu br. podpisano jednak umowę inwestycyjną pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu, Towarzystwem Finansowym Silesia Sp. z o.o. a Polimex Mostostal S.A. Nowy model biznesowy przewiduje zaangażowanie w strategiczne sektory gospodarki. Po uzyskaniu wymaganych zgód spółka przejmie kluczowe aktywa i kompetencje Rafako, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla regionu raciborskiego oraz jego mieszkańców.

Z kolei w oficjalnym stanowisku firmy Henkel, przekazanym również prezydentowi Jackowi Wojciechowiczowi, jako powód decyzji o zamknięciu zakładu wskazano transformację działu biznesowego oraz dostosowanie portfolio produktów do zmieniających się potrzeb konsumentów. Spółka zapewniła, że jej priorytetem jest zagwarantowanie pracownikom pakietów odpraw i świadczeń, a także wsparcie w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Firma deklaruje również chęć współpracy z urzędami i przedstawicielami pracowników, prowadząc negocjacje w zakresie warunków odejścia z udziałem związków zawodowych działających w zakładzie.

Jeżeli chodzi o firmę Eko-Okna, w przestrzeni publicznej od dłuższego czasu pojawiają się informacje o spadku liczby zamówień, co przekłada się na ograniczenie zapotrzebowania na pracowników. Nie są to więc zjawiska nagłe, lecz konsekwencja ogólnej sytuacji rynkowej oraz prowadzonej polityki sprzedażowej w tej firmie.

Jako samorząd nie posiadamy bezpośrednich narzędzi do ingerencji w politykę zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach. Niemniej jednak intensywnie działamy, aby stworzyć mieszkańcom nowe możliwości pracy i rozwoju zawodowego. W tej kadencji  podejmujemy działania prorozwojowe, w tym:

  • sprzedaż terenów inwestycyjnych (przykładem jest sprzedaż terenu pod nowy zakład Mieszko, który już prowadzi działalność w Raciborzu),
  • prowadzenie wstępnych rozmów i analiz dotyczących możliwości utworzenia nowej strefy gospodarczej, zabiegi o usunięcie nieczynnych torów kolejowych, które obecnie blokują budowę Regionalnej Drogi Racibórz–Pszczyna.

Wierzymy, że dalszy rozwój infrastruktury transportowej, w szczególności lepsze połączenie z autostradą, podniesie atrakcyjność Raciborza jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej i pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta oraz powiatu.