Praca w ogrodzie sposobem na walkę z depresją w czasie pandemii COVID-19. W Sosnowcu rusza projekt "Akademia Ogrodnika" [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-06-24 15:57

Duńscy naukowcy udowodnili, że kontakt z przyrodą oraz praca w ogrodzie zmniejsza zagrożenie chorobami psychicznym aż o 55%. Dlatego w Sosnowcu rusza projekt zatytułowany AKADEMIA OGRODNIKA, którego celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu, depresji oraz agresji w czasie pandemii COVID-19.

W projekcie biorą udział osoby z różnego typu dysfunkcjami oraz niepełnosprawnościami. Na pomysł wpadli animatorzy, uczestnicy terapii grupowej prowadzonej przez psycholog Agnieszka Przybylską.

Terapie odbywały się przy zastosowaniu nowych technologii np. skype, messangera. Długa izolacja niestety źle wpływa na ludzką psychikę. Wielu uczestników podczas terapii w sposób podświadomy pragnęło kontaktu z przyrodą.

Uczestnicy terapii wpadli wtedy na pomysł, że momencie poluzowania reżimu sanitarnego chcieliby stworzyć swój ogród, w którym będą mieli bezpośredni kontakt z przyrodą.

- Obcowanie z naturą, jak i uprawa czy obserwacja przydomowych ogródków czy balkonów na pewno obniża stres, obniża ciśnienie i poprawia nam samopoczucie. To szczególnie ważne teraz, w tym trudnym czasie w jakim przyszło nam teraz żyć - powiedziała nam psycholog Agnieszka Przybyłka.

Uczestnicy terapii teraz sami stworzą swój wymarzony ogród.

MOPS Sosnowiec zakupił za kwotę 8 tys. złotych sadzonki kwiatów, krzewów oraz zapewnił teren, gdzie będzie tworzony ogród.

Projekt "Akademia ogrodnika" w Sosnowcu

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: