Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Zwłaszcza najbliższym, bo przyczepi się skarbówka. Jak tego uniknąć?

i

Autor: Archiwum Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Zwłaszcza najbliższym, bo przyczepi się skarbówka. Jak tego uniknąć?

Pieniądze

Pożyczasz pieniądze rodzinie? Skarbówka może wziąć cię na celownik. Kara może być wysoka

2024-07-06 1:16

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach - brzmi popularne powiedzenie. I coś w tym jest, ponieważ w pewnych sytuacjach zbyt bliska zażyłość sprawi, że może się przyczepić nawet skarbówka. Ale tylko w sytuacji, kiedy między członkami rodziny zaczynają krążyć sumy pieniędzy. Bo pożyczanie, nawet najbliższej rodzinie, od razu zwraca uwagę fiskusa.

Pożyczasz pieniądze komuś w rodzinie? Zapłacisz podatek

W rodzinie często dochodzi do sytuacji, kiedy pożyczane są pieniądze. Z naszej perspektywy - coś zupełnie normalnego. Ta perspektywa jednak zmienia się, gdy w grę wchodzi Urząd Skarbowy. Jak się okazuje, od takich transakcji powinien być płacony podatek. Konkretnie chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych. Są sytuacje, kiedy taki podatek wręcz należy płacić, ale są też sytuacje, kiedy możemy tego uniknąć. 

Podatek od pożyczania pieniędzy nawet własnej rodzinie wynika wprost z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Każda umowa dotycząca pożyczki pieniężnej podlega opodatkowaniu. Wstępuje on w trzech sytuacjach:

  • Kiedy zawieramy umowę pożyczki nawet jeśli była zawarta tylko ustnie,
  • Ujawnienia pożyczki po upływie terminu, czyli w sytuacji, gdy do 5 lat od terminu płatności podatku, podatnik nie złożył deklaracji PCC-3, a następnie - jak wyjaśnia portal biznesinfo.pl, a następnie zgłasza fakty udzielenia pożyczki przed organem podatkowym, obowiązek podatkowy PCC powstaje z datą tego zgłoszenia.
  • Wypłaty pożyczki w ratach: Jeśli umowa pożyczki przewiduje wypłatę środków w ratach, a całkowita kwota pożyczki nie jest ustalona przy zawarciu umowy, obowiązek podatkowy PCC powstaje z datą każdej wypłaty raty.

Kiedy nie płacimy podatku od pożyczki rodzinie?

W przypadku pożyczki pieniędzy rodzinie możemy w niektórych sytuacjach uniknąć płacenia podatku. Dotyczy to jednak najbliżej rodziny, a zaliczamy do niej takie osoby, jak:

  • Małżonek
  • Dziecko, wnuk, prawnuk
  • Rodzic, dziadek, pradziatek
  • Pasierb
  • Siostra, brat
  • Ojczym, macocha

Aby jednak zrobić to bez ryzyka opodatkowania, trzeba spełnić takie warunki, jak:

  • Nieprzekroczenie kwoty pożyczki w wysokości 36 120 zł,
  • złożenie deklaracji PCC-3 i udokumentowania przelewu kwoty pożyczki,
  • złożenie deklaracji PCC-3 w ternie 14 dni od udzielenia pożyczki. Inaczej będzie ona opodatkowana a zasadach ogólnych.

W przypadku unikania płacenia podatku od umów cywilnoprawnych możemy spodziewać się poważnych konsekwencji. Należy do nich kara finansowa, która może być bardzo wysoka, jak również kara pozbawienia wolności. 

Quiz. Banknoty PRL-u. Czy pamiętasz stare pieniądze? 10/10 zdobędą tylko najlepsi!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Jaki był nominał tego banknotu?
Banknot