Wczasy pod gruszą 2024. Kto dostanie dodatkowe pieniądze na wakacje?

i

Autor: pixabay.com Wczasy pod gruszą 2024. Kto dostanie dodatkowe pieniądze na wakacje?

Pieniądze

Więcej pieniędzy za wczasy pod gruszą 2024. Przelewy dostaną tylko wybrani

Wczasy pod gruszą to świadczenie, na które czekają setki tysięcy Polaków. Raz, że oznacza to dla nich wakacje, a dwa dodatkowe środki na organizację wyjazdu. Na jakie kwoty będą mogli liczyć w tym roku?

Wczasy pod gruszą są wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.  Funkcjonuje on w firmach, które zatrudniają co najmniej 50 osób na pełnych etatach. Jest również możliwość utworzenia funduszu, kiedy pracowników jest mniej. Utworzony zostanie na odstawie wniosku zakładowej organizacji związkowej. Dlatego też wczasy pod gruszą nie przysługują każdemu pracownikowi w Polsce tylko tym, których firmy spełniają określone wymagania dotyczące zatrudnienia.

Wczasy pod gruszą 2024: kto może otrzymać środki?

Jeśli dany zakład pracy spełnia powyższe wymagania, to praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik miał wypłacane wczasy pod gruszą. Nie tu już znaczenia staż pracy ani pełnione w firmie stanowisko. Co więcej, wczasy pod gruszą są także dostępne dla rodziny zatrudnionego w firmie pracownika. Mogą się o nie ubiegać również byli pracownicy przebywający już na emeryturze lub rencie. 

Wysokość świadczenia jest determinowana kryterium dochodowym wnioskującego o świadczenie pracownika. Do tego, aby skorzystać z wczasów pod gruszą, pracownik musi wykorzystać co najmniej 10 dni nieprzerwanego urlopu. Świadczenie jest dostępne przez cały rok. 

Tyle możemy dostać na wczasy pod gruszą w 2024 roku

Droga do pozyskania świadczenia nie jest skomplikowana. Pracownik musi na miesiąc przed planowanym urlopem złożyć wniosek oraz oświadczenie o sytuacji majątkowej i rodzinnej. To na tej podstawie pracodawca zdecyduje o przyznaniu, bądź nie, świadczenia i jego wysokości. W przypadku wczasów pod gruszą pracownicy otrzymują różną wysokość świadczenia, która jest zależna od otrzymywanych zarobków oraz zarobków rodziny. Górną granicę wysokości świadczenia - jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, wyznacza  ​​Ustawa z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a dokładnie art. 3, ust. 4. Dofinansowanie nie może być większe, niż wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS. Jakie w tym roku obowiązują więc stawki? 

  • 2417,14 zł otrzymają pracownicy zatrudnieni w normalnych warunkach pracy,
  • 3222,86 zł  otrzymają pracownicy wykonujący pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, 
  • studenci będą mogli liczyć na następujące stawki: 322,29 zł za I rok nauki, 386,74 zł za II rok nauki i 451,20 zł za III rok nauki. 

Otrzymane środki można przeznaczyć na wczasy tak w Polsce jak i za granicą. 

Najpopularniejsze kierunki na wakacje, jakie wybierali Polacy LISTA