Potężne burze i huraganowy wiatr dziś na Śląsku. IMGW ostrzega przed gradem ALERT RCB

2022-05-21 9:19

Potężne burze z porywistym huraganowym wiatrem wiejącym z prędkością do 110 km/h i deszczem mają się przetoczyć w piątek i w sobotę przez całe województwo śląskie. Silne porywy wiatru nadejdą od zachodu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS do mieszkańców, a IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, których kumulacja ma nastąpić nocą z piątku na sobotę.

Burze na Śląsku z porywistym wiatrem i gradem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w południe SMS do wszystkich mieszkańców woj. śląskiego z ostrzeżeniem przed silnym wiatrem i burzami. Mogą spowodować przerwy w dostawach prądu!

W piątek wieczorem i w nocy w części woj. śląskiego spodziewane są burze, którym będzie towarzyszył silny wiatr, a miejscami także grad - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia. Alert obowiązuje od godziny 18 w piątek do 7 w sobotę.

Alarm burzowy w województwie śląskim AKTUALIZACJA

W sobotę strefa burz przemieszcza się z południowego zachodu na północny wschód, obecnie jest na pograniczu województw: wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego i śląskiego; burzom tym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru, ulewny deszcz i miejscami grad - podaje w nocy z piątku na sobotę IMGW.

Ponadto Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że burze występują lub wystąpią w najbliższym czasie na terytorium niemal całego kraju; ostrzega przed możliwymi burzami w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim i części województwa mazowieckiego.

Natomiast w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim ma silnie wiać; IMGW wydał dla tych regionów ostrzeżenie drugiego stopnia; możliwy jest wiatr o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach nawet do 100 km/h, z zachodu i północnego-zachodu. Ostrzeżenie o burzach z gradem dla tych terenów zostało odwołane.

IMGW podał, że w ciągu ostatniej godziny największe porywy wiatru na stacjach synoptycznych notowane były na południu i południowym zachodzie kraju - do 72 km/h w Bielsko-Białej

"Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych" - napisano w ostrzeżeniu, opublikowanym w piątek przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Burzom będzie towarzyszył deszcz (początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy do 25 mm) oraz porywy wiatru, który najpierw będzie wiał z prędkością do 70 km na godzinę (lokalnie 80 km/h), a w nocy nawet do do 90-100 km na godzinę. Miejscami może padać grad.

Gdzie jest burza

Według Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie, burze spodziewane są w całym województwie śląskim. Obejmą m.in. takie powiaty i miejscowości:

  • powiat bielski
  • powiat cieszyński
  • powiat żywiecki
  • Bielsko Biała
  • Bytom
  • Chorzów
  • Katowice
  • Gliwice
  • powiat gliwicki,
  • powiat mikołowski
  • powiat pszczyński
  • Tychy
  • Zabrze
  • Siemianowice Śląskie
  • Piekary Śląskie
  • Ruda Śląska
  • Tarnowskie Góry
  • Jastrzębie-Zdrój
  • Rybnik
  • Żory
  • powiat wodzisławski
  • powiat raciborski
  • powiat lubliniecki

Łowcy burz ostrzegają

W piątek czeka nas bardzo dynamiczna pogoda. Z nad Niemiec prognozowane jest wejście aktywnego niżu, którego trajektoria ma przebiegać przez północną Polskę. Wraz z nim do kraju wkroczy ciepła, niestabilna masa powietrza, którą wypierać będzie szybko przemieszczający się front chłodny. Za nim napłynie świeża masa powietrza polarnego morskiego. Wspomniany niż będzie przemieszczał się dosyć szybko, a jego trajektoria nie jest do końca pewna. Front chłodny w nocy może ulec zafalowaniu, co będzie dodatkowym wspomaganiem z rozwoju burz.

Burza w województwie śląskim. Drugi stopień zagrożenia

Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Z danych instytucji zajmujących się monitoringiem stanu środowiska wynika, iż w piątek jakość powietrza w woj. śląskim będzie dobra i bardzo dobra, a warunki do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu - sprzyjające.

Silny wiatr i trąby powietrzne na Śląsku

Łowcy burz informują, że w ciągu dnia, przede wszystkim na południu i południowym zachodzie, ale nie tylko, prognozowane są burze, gdzie lokalnie może pojawić się porywisty wiatr do ok. 70-75 km, i opady deszczu do 10-20 mm. Jednak dopiero późnym wieczorem oraz w nocy mają pojawić się gwałtowne zjawiska obejmujące zachodnią, południową i częściowo centralną Polskę. Prognozowane wartości CAPE mają wynieść maksymalnie ok. 800-1000 J/kg. Obszar z chwiejnością będzie pokrywał się z korzystnymi warunkami kinematycznymi gdzie ścinanie wiatru ma wynieść odpowiednio dla warstwy 0-6 km – ok. 15-25 m/s (DLS), a dla warstwy 0-1 km – ok. 15-20 m/s (LLS). W takich warunkach mogą rozwinąć się bardzo dynamiczne burze, gdzie głównym zagrożeniem z ich strony będzie bardzo silny wiatr, w porywach do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet więcej (ok. 110-120 km/h).

Burze w nocy wchodząc z zachodu i rozwijając się w Polsce będą miały charakter wielokomórkowych struktur i nie wyklucza się powstania linii szkwału z charakterystycznym wygięciem widocznym na obrazach radarowych, tzw. bow echo. Korzystna kinematyka sprzyjać będzie występowaniu superkomórek burzowych gdzie prognozowane wartości zagrożenia mogą być wyższe. Istnieje podwyższone ryzyko uformowania się umiarkowanie silnych trąb powietrznych, zwłaszcza na południowym-zachodzie ale nie tylko. Innym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, szczególnie na południu i częściowo w centrum gdzie PW wyniesie miejscami ponad 30-35 mm. Na północy Polski burze również będą dobrze uwodnione. Pojawią się również opadu gradu, a w przypadku superkomórek burzowych będą one miały średnicę powyżej 2 cm. Komórki konwekcyjne początkowo będą przemieszczać się trajektorią na północny-wschód z odchyleniem na wschód (ENE). Ich kierunek z czasem będzie zmieniał się na wschodni, a nawet południowo-wschodni.