Na spotkaniu ze stroną społeczną Rurexpol Sp. z o.o. ogłosił likwidację zakładu

i

Autor: Adam Mielczarek/Rurexpol

Wiadomości

Potężna spółka hutnicza likwiduje oddział w Częstochowie. Pracę straci ćwierć tysiąca ludzi

2024-11-07 14:15

Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął ostateczną decyzję w sprawie przyszłości przedsiębiorstwa Rurexpol w Częstochowie. Tym samym rozpoczął się proces likwidacji oddziału Alchemia w tym mieście. Likwidacja majątku przyniesie wyższe korzyści ekonomiczne, niż utrzymywanie działalności produkcyjnej.

Branża hutnicza w Polsce jest na krawędzi. Upadają kolejne huty i zakłady produkcyjne. Produkcja w Polsce od lat spada. I nic nie jest w stanie tego procesu zatrzymać. Gdy w 2017 r. produkcja wyniosła 10,33 mln ton, zużycie w Polsce odpowiadało 13,6 mln ton. W ostatnim roku zużycie wyniosło 11,8 mln ton przy 6,40 mln ton produkcji.

Przyczyny likwidacji przedsiębiorstwa hutniczego Rurexpol

Spółka giełdowa Boryszew SA właśnie poinformowała o decyzji w sprawie rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Alchemia Spółka Akcyjna Oddział Rurexpol w Częstochowie.

Zarząd Alchemia Spółka Akcyjna podjął decyzję o zamiarze rozpoczęcia procesu likwidacji, mając na uwadze m.in. przewidywaną utratę zdolności Oddziału do konkurowania na rynku z uwagi na pogarszającą się sytuację w europejskim przemyśle stalowym skutkującą spadkiem popytu na wyroby Oddziału, przestarzałą technologię produkcyjną, wysokie koszty utrzymywania działalności produkcyjnej Oddziału i przewidywany stały wzrost tych kosztów, nieuzasadnione technologicznie i ekonomicznie zwiększanie nakładów na remonty i unowocześnianie technologii produkcji oraz przewidywane wyższe korzyści ekonomiczne wynikające z likwidacji majątku Oddziału względem korzyści wynikających z utrzymywania działalności produkcyjnej

- przekazał w komunikacie Zarząd Boryszew S.A.

Jak wynika z przeprowadzonego bilansu, bardziej opłaca się cały majątek zakładu sprzedać, niż inwestować w nowoczesne technologie i utrzymywać produkcję.

Przypomnijmy, że Rurexpol specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości rur bez szwu. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym.

Ciekawostką jest to, że produkty Rurexpolu zostały użyte przy budowie nowoczesnego stadionu Legii Warszawa, która została zakończona w 2011 roku.

Zamówień jednak nie przybywa, a koszty produkcji są coraz wyższe. Stąd decyzja zarządu o likwidacji przedsiębiorstwa.

Pracownicy Rurexpolu bez pracy

Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ "Solidarność" przekazała, że likwidacja zakładu oznacza utratę pracy przez ponad ćwierć tysiąca osób. Zagwarantowaną pracę mają tylko do lutego 2025 roku.

Związkowcy przypominają, że to po Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem kolejny likwidowany zakład z grupy Alchemii. Przypomnijmy, zarząd spółki poinformował o rozpoczęciu likwidacji walcowni 20 maja 2024 roku.

Rurexpol w Częstochowie: co to za firma?

Rurexpol posiada prawie 60-letnią tradycję i doświadczenie w produkcji rur. Kontrahentem Rurexpolu jest m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). W Rurexpolu wytwarzane są także rury kotłowe i stopowe dla sektora energetycznego oraz rury konstrukcyjne do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal. Do 60 proc. produkcji trafia na eksport, m.in. do Niemiec, Włoch, USA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dalsze istnienie zakładu okazało się nieopłacalne ekonomicznie.

Praca w czasach PRL. Ten QUIZ rozwiążesz, jeśli pamiętasz tamte lata

Pytanie 1 z 10
1. Nie ma chyba pracownika, który nie kochałby wolnych weekendów, jednak do 1973 roku pracowało się nie pięć, a sześć dni w tygodniu. Który dzień był jedynym dniem wolnym od pracy?