Ponad 40 autobusów elektrycznych ma wyjechać na drogi Śląska i Zagłębia. Powstaną też mobilne zajezdnie do ładowania autobusów

i

Autor: mat.prasowe Oprócz zakupu autobusów Metropolia zamontuje też mobilne stacje ładowania elektryków

Ponad 40 autobusów elektrycznych ma wyjechać na drogi Śląska i Zagłębia. Powstaną też mobilne zajezdnie do ładowania autobusów

2021-03-11 8:25

Dokładnie 43 autobusy elektryczne mają się pojawić na drogach Śląska i Zagłębia. Śląskie pozyskało wielomilionowe wsparcie na rozwój elektromobilności. W jego ramach powstaną również mobilne zajezdnie ze stacjami ładowania. 32 pojazdy będą obsługiwać linie m.in w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Tarnowskich Górach.

Nawet co piąty autobus jeżdżący pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego wkrótce może być zasilany paliwem alternatywnym. Gdy dodamy do tego tramwaje i trolejbusy – co trzeci. Wszystko to możliwe dzięki dofinansowaniu zakupu autobusów elektrycznych. Metropolia GZM właśnie podpisała umowę na 32 pojazdy wraz z budową stacji ładowania w ramach programu GEPARD II oraz ubiega się o dofinansowanie zakupu 20 zasilanych wodorem w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Ponadto PKM Katowice, PKM Gliwice i PKM Sosnowiec oczekują m.in. na dostawę łącznie 34 „elektryków”.

- Wsparcie finansowe umożliwi zakup 32 elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej - 27 autobusów 12-metrowych i 5 18-metrowych, przegubowych. Jest to dla nas bardzo ważne, bo czystość powietrza na Śląsku decyduje dzisiaj o jakości życia naszych mieszkańców - mówi nam Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ponadto w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek – po jednej w Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Elektryczne autobusy dołączą do floty ponad 200 pojazdów, które zasilane są paliwami alternatywnymi – sprężonym gazem ziemnym (149), napędem hybrydowym (41) i elektrycznym (13), a które już teraz obsługują pasażerów Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Dofinansowanie w ramach programu GEPPARD II otrzymały również Tyskie Linie Trolejbusowe, które zamówią 6 nowoczesnych trolejbusów hybrydowych.

Na dostawę łączenie 24 autobusów elektrycznych, które zostały kupione dzięki dotacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, czekają również PKM Sosnowiec (14) i PKM Gliwice (10). Z kolei do floty PKM Katowice dołączy wkrótce 10 nowych „elektryków”. Gliwicka spółka podpisała również umowę na 15 autobusów hybrydowych.

Idealny prezent dla mężczyzny? Zobacz co przygotowała Krystyna Pawłowicz. Komentarz Adama Federa. [WIDEO].