Spis treści
- Cieszyn pomaga mieszkańcom
- Żory przyłączają się do akcji
- Racibórz solidarnie ze śląskimi miastami
- Pszczyna w klęsce żywiołowej pomaga swoim
- Czechowice-Dziedzice oferują pomoc psychologiczną
- Czechowice-Dziedzice wywiozą również odpady popowodziowe
- OPS w Czechowicach-Dziedzicach oferuje pomoc rzeczową
- MOPS w Bielsku-Białej pomaga
- Gmina Krzyżanowice prosi o kontakt
Cieszyn pomaga mieszkańcom
Osoby poszkodowane w wyniku powodzi o pomoc mogą się starać w cieszyńskim MOPS-ie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji, które nie są w stanie zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych.
Mieszkańcy mogą składać wnioski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o przyznanie pomocy doraźnej. Z ośrodkiem można także skontaktować się telefonicznie. Co ważne, pomoc przyznawana jest niezależnie od kryterium dochodowego.
Żory przyłączają się do akcji
OSP Żory razem z Urzędem Miasta w Żorach oraz Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Żorach rozpoczyna miejską zbiórkę darów dla osób poszkodowanych w wyniku obfitych deszczów i powodzi.
Co można przynosić?
- woda butelkowana,
- artykuły higieniczne (np: mydło, żele pod prysznic, środki do dezynfekcji, podpaski, tampony),
- koce i ręczniki w stanie idealnym,
- śpiwory i koce (tylko nowe),
- żywność długoterminowa (np: konserwy, gotowe dania w słoikach, zupki instant, produkty sypkie),
- agregaty prądotwórcze,
- powerbanki.
Bardzo prosimy, aby wyżej wymienione rzeczy były nowe.
Dary będzie można dostarczać codziennie, od wtorku 17 września, do dwóch miejsc zbiórek:
- siedziba ŻCOP, osiedle Sikorskiego 52 – w godz. 8:00 - 15:00
- siedziba OSP Żory, ul. Fabryczna 10c/4 – w godz. 15:00 - 22:00,
Racibórz solidarnie ze śląskimi miastami
- Niż genueński, który niedawno przeszedł przez Polskę, przyniósł katastrofalne skutki dla wielu miejscowości. Z niepokojem obserwowaliśmy, jak niszczycielski żywioł zalewał kolejne tereny na Śląsku, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Wielu z nas pamięta dramatyczne obrazy powodzi z 1997 roku, kiedy to Racibórz stanął w obliczu ogromnych zniszczeń. Tym razem, dzięki lepszemu przygotowaniu i odrobinie szczęścia, udało się uniknąć tragedii. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia. W geście solidarności z osobami dotkniętymi powodzią Prezydent Miasta Racibórz, Jacek Wojciechowicz, zainicjował akcję pomocy dla powodzian. Miasto Racibórz organizuje zbiórkę darów, aby wspierać tych, którzy mierzą się z trudnościami. Każdy może pomóc, dostarczając NOWE i NIEUŻYWANE przedmioty - informuje raciborski ratusz.
Jakie produkty zbierają?
- Woda butelkowana
- Środki do mycia i dezynfekcji
- Ścierki i szczotki
- Proszki do prania
- Koce i śpiwory
- Pampersy
Dary przyjmowane są w miejskich szkołach podstawowych, Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Racibórz w godzinach pracy tych instytucji.
Pszczyna w klęsce żywiołowej pomaga swoim
- Pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczynie ruszają jutro na wywiady środowiskowe do poszkodowanych intensywnymi opadami, aby ewentualnie przyznać pomoc finansową. Prosimy o zgłoszenia w tej sprawie od jutra w godzinach 7:00-17:00 (wtorek-piątek 7:00-15:00) osobiście lub pod numerem telefonu 322104173. - czytamy w komunikacie
Jak dodają w ich zainteresowaniu pozostają przede wszystkim zalane/zniszczone MIESZKALNE części domów/mieszkań. Zachęcają również do kontaktu z ubezpieczycielem.
Czechowice-Dziedzice oferują pomoc psychologiczną
W związku z trudną sytuacją powodziową, która dotknęła mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice, uruchomiony został dyżur telefoniczny z bezpłatną pomocą psychologiczno-terapeutyczną.
Wsparcie udzielane będzie:
pod numerem telefonu 512 040 661 w następujących dniach i godzinach:
- – poniedziałek – od godziny 13.00 do 17.00
- – wtorek – od godziny 13.00 do 16.00
- – czwartek – od godziny 13.00 do 17.00
pod numerem telefonu 512 040 670:
- – środa – od godziny 15.00 do 19.00
- – piątek – od godziny 17.00 do 19.00,
pod numerem telefonu 517 565 392:
- – piątek – w godzinach 9.00 – 12.00
Czechowice-Dziedzice wywiozą również odpady popowodziowe
Biuro ds. Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że ustawiane będą kontenery na przedmioty/wyposażenie zniszczone przez powódź. Ponadto, odpady popowodziowe można przewozić do PSZOK. Kontenery będą rozmieszczone w miejscach ustalonych na bazie zgłoszeń mieszkańców poszkodowanych w powodzi. Zgłoszenia przyjmuje Urząd Miejski pod numerem telefonu 32 214 71 66.
Ponadto, mieszkańcy Gminy, którym woda zniszczyła przedmioty/wyposażenie - mogą oddawać takie odpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Prusa 33 (transport we własnym zakresie).
Godziny pracy PSZOK w Czechowicach-Dziedzicach:
- wtorek - godz. 10:00-18:00
- środa - godz. 7:00-15:00
- czwartek - godz. 8:00-18:00
- piątek - godz. 7:00-15:00
- sobota - 7:00-13:00
OPS w Czechowicach-Dziedzicach oferuje pomoc rzeczową
Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przyjmuje pomoc rzeczową dla osób poszkodowanych w powodzi. Potrzebne są konkretne przedmioty i produkty m.in. narzędzia, odzież ochronna i żywność hermetycznie pakowana.
Ośrodek Pomocy Społecznej informuje o możliwości przekazania pomocy rzeczowej dla poszkodowanych w powodzi mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice, w postaci niezbędnych środków takich jak:
- mocne, długie, gumowe rękawice,
- gumowce,
- wodery,
- łopaty,
- miotły,
- osuszacze powietrza,
- środki grzybobójcze i do dezynfekcji,
- żywność hermetycznie pakowana.
Artykuły można przekazać do Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Kolejowej 37, w godzinach pracy OPS
MOPS w Bielsku-Białej pomaga
Osoby poszkodowane w wyniku ostatniej powodzi, które nie są w stanie własnym staraniem przezwyciężyć trudnej sytuacji w jakiej się znalazły, proszeni są o zgłaszanie się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
MOPS zaprasza do kontaktu osobiście przy ul. Karola Miarki 11 lub pod numerami telefonów:
- 33 499 5633;
- 33 499 5645;
- 33 499 5692;
- 33 499 5686;
- 33 499 5634;
- 33 499 5641;
MOPS w Bielsku-Białej przygotował różne formy wsparcia, które można dostosować do indywidualnych potrzeb poszkodowanych rodzin. Pracownicy ośrodka oferują pomoc w takich obszarach jak:
Wsparcie materialne – obejmujące zarówno doraźną pomoc finansową, jak i środki na remont lub odbudowę mienia.Pomoc w organizacji napraw i odbudowy mienia – wsparcie przy organizacji prac związanych z naprawą zniszczonych budynków mieszkalnych.Wsparcie psychologiczne – MOPS może także skierować osoby do miejsc, gdzie dostępna jest pomoc psychologiczna i specjalistyczna.
Gmina Krzyżanowice prosi o kontakt
- Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach informuje, że osoby poszkodowane w wyniku powodzi proszone są o zgłoszenie się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach celem uzyskania wsparcia w zakresie poniesionych strat budynków mieszkalnych - czytamy w komunikacie