2 października 2020 roku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021 na Politechnice Śląskiej. Na dzisiejszej inauguracji obecne były władze uczelni i przedstawiciele studentów pierwszego roku.
- Oby działo się szczęśliwie, pomyślnie i fortunnie (quod felix faustum fortunatum que sit) – powiedział JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, dokonując symbolicznego rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021. - Naszą pracą i osiągnięciami budujemy prestiż Uczelni oraz jej krajową i międzynarodową rozpoznawalność. Politechnika Śląska w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, to uczelnia otwarta na współpracę wewnętrzną i zewnętrzną, nowoczesna i ambitnie dążąca do doskonałości naukowej. Kultywujemy dobre tradycje akademickie, mając w pamięci, że naszymi głównymi zadaniami są: rozwijanie nowoczesnych badań naukowych, kształcenia oraz działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych - powiedział JM Rektor.
Podczas immatrykulacji – przyjęcia pierwszorocznych studentów do społeczności akademickiej – w imieniu wszystkich nowych studentów ślubowanie złożyło kilkoro przedstawicieli studenckiej społeczności: Marie Christelle Izabayo (budownictwo), Martyna Borak (inżynieria biomedyczna), Mikołaj Majchrowski (automatyka i robotyka) oraz Dzianis Bova (informatyka).
- Zdecydowałam się podjąć studia za granicą ze względu na to, że praktyczne elementy kształcenia są tutaj traktowane z większą uwagą niż w innych krajach. Politechnika Śląska wydała mi się piękną uczelnią, cieszącą się długą historią. Chciałam odwiedzić nowe miasto, poznać odmienne kultury i nowych ludzi, a także odkryć, w jaki sposób kształcenie odbywa się w Polsce – powiedziała Marie Christelle Izabayo, która przyjechała na Politechnikę Śląską z Rwandy.
Rok akademicki 2020/2021 to również początek specjalnego programu dla studentów z Białorusi – zarówno nowych, jak i kontynuujących naukę na Politechnice Śląskiej. W związku ze skomplikowaną sytuacją na Białorusi Uczelnia zapewni 50 studentom dogodne warunki funkcjonowania, w tym umożliwi pokrycie kosztów kształcenia.
- Studiowałem na Białoruskim Narodowym Uniwersytecie Technicznym, jednym z najlepszych na Białorusi. Skończyłem tam z bardzo dobrymi wynikami pierwszy rok, ale z powodu sytuacji musiałem podjąć studia na podobnym kierunku w Polsce. Jestem tutaj ze swoją rodziną i cieszę się, że mogłem podjąć studia na Politechnice Śląskiej - powiedział Dzianis Bova, student informatyki.
Władze Politechniki Śląskiej kierując się rekomendacjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podjęły decyzję o wprowadzeniu systemu kształcenia opartego na modelu hybrydowym czyli w formie tradycyjnej i on-line.
Każda z jednostek Politechniki Śląskiej opracowała wytyczne dla studentów i pracowników dotyczące obecności w swoich budynkach. W ten sposób dokonano realizacji zaleceń, które Politechnika Śląska zarekomendowała w celu zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obejmują one m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, ograniczenie liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w danym pomieszczeniu, wyznaczenie poczekalni, określenie sal dydaktycznych stałych dla danej grupy studentów, zmianowy tryb zajęć. Aby zapewnić odpowiedni dystans społeczny Uczelnia wskazała m.in. na możliwość organizacji ruchu jednokierunkowego w korytarzach oraz odpowiednie wyznaczenie stanowisk pracy w pomieszczeniach. Rekomendowana jest także regularna dezynfekcja pomieszczeń, przedmiotów oraz rąk, wietrzenie sal oraz realizacja działalności informacyjnej poprzez stworzenie dostępu do materiałów z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych służb.
W roku akademickim 2020/21 rozpocznie studia na Politechnice Śląskiej ponad 5700 studentów pierwszego roku na 52 kierunkach. W procesie rekrutacji na nowy rok akademicki zarejestrowało się także ponad 500 obcokrajowców, z których ponad 190 podjęło studia w języku angielskim w pełnym cyklu kształcenia. III etap rekrutacji zakończy się 15 października.