Nowe tereny na Nikiszowcu należą do Katowic
Katowicka dzielnica Nikiszowiec to prawdziwa wizytówka nie tylko stolicy województwa śląskiego, ale i całego regionu. To dzięki pięknie odnowionemu robotniczemu osiedlu Nikiszowiec, który co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski i zza granicy. Teraz miasto przejmuje kolejne działki w rejonie ulic. Szopienickiej i Transportowców od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podczas piątkowego briefingu prasowego prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że miasto ma bardzo dobre doświadczenia z związane z transformacją terenów pokopalnianych.
Nikiszowiec - najpiękniejsza dzielnica województwa śląskiego GALERIA
Wizytówka Katowic – Strefa Kultury – powstała na terenie, gdzie wcześniej fedrowała kopalnia Katowice, z kolei na terenach po kopalni Wieczorek lada moment zaczniemy budować Hub gamingowo-technologiczny, który ma być impulsem do rozwoju miasta w duchu nowoczesnych technologii. Teraz przejmujemy następne działki w tej dzielnicy, co wpłynie na dalszy rozwój miasta - powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa.
W ramach transakcji miasto przejęło sześć działek o łącznej powierzchni 7,5 ha w rejonie ul. Transportowców i ul. Szopienickiej oraz działkę drogową o powierzchni prawie 200 mkw., wchodzącą w pas powiatowej drogi publicznej - ul. Kołodzieja, co pozwoli uregulować kwestie własnościowe drogi publicznej. - Nieruchomości te są wolne od zabudowy. Przyjęcie darowizny przedmiotowych działek nastąpi w związku z realizacją zadań własnych Miasta wynikających z ustawy o samorządzie gminnym – działki służyć mają zaspokojeniu potrzeb własnych wspólnoty - zaznaczył katowicki magistrat.
To kolejna darowizna pogórniczych terenów SRK na rzecz Katowic. W ubiegłym roku do władz samorządu trafiło prawie 10 ha kompleksu kopalni Wieczorek, gdzie powstanie Hub gamingowo-technologiczny. Wcześniej, w sierpniu 2018 r., SRK przekazała zabytkową część kompleksu szybu Poniatowski wraz z wieżą i budynkiem maszyny wyciągowej. Uzupełnieniem były przekazane w grudniu 2023 roku budynki laboratorium kopalnianego, łaźni i lampowni. Od 2018 r. SRK przekazała Katowicom w sumie niemal 20 ha gruntów o wartości blisko 70 mln zł.