Gliwice

Politechnika Śląska wspiera najzdolniejszych studentów. XVIII edycja programu mentorskiego "Rozwiń skrzydła"

2025-01-15 12:42

We wtorek 14 stycznia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach już po raz ósmy zainaugurowano program mentorski "Rozwiń skrzydła". Celem programu jest rozwijanie potencjału intelektualnego najzdolniejszych studentów oraz wspieranie ich rozwoju osobistego.

8. edycja programu mentorskiego „Rozwiń skrzydła” na Politechnice Śląskiej

Program skierowany jest do najlepszych absolwentów szkół średnich, którzy podjęli studia na Politechnice Śląskiej. Będą oni pracować z doświadczonymi mentorami.

- W programie udział biorą studenci, którzy w procesie rekrutacji dostali się na naszą Uczelnię z najlepszymi wynikami. Mają wiele talentów, pasji, pomysłów, dlatego ważne jest, aby wspierać ich rozwój - powiedział Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk. - Opiekunem zostaje naukowiec zajmujący się tematyką, która interesuje studenta. Mentor staje się przewodnikiem, wprowadza w świat badań naukowych, własnych kontaktów, pokazuje, jak wygląda praca naukowca w laboratorium czy nauczyciela akademickiego - dodał.

W VIII edycji beneficjentami programu zostało 10 studentów, a każdy z nich mia wyznaczonego mentora, czyli pracownika uczelni, który będzie jego przewodnikiem i doradcą oraz pomoże „oszlifować” jego talent. Wśród dziesiątki najlepszych znajdują się studenci z Informatyki, Automatyki i Robotyki, Energetyki, Architektury i Fizyki Technicznej.

Wsparcie dla najlepszych studentów

Program zapewnia również indywidualny program studiów dla każdego uczestnika, z uwzględnieniem jego zainteresowań i zdolności. Uwzględniono również dodatkowe zajęcia z języka obcego, kompetencji miękkich, rozwoju osobistego, indywidualne doradztwo zawodowe, udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wykładach eksperckich, konferencjach, badaniach naukowych i płatnych stażach badawczo-rozwojowych.

Dla studentów biorących udział w programie przewidziano również stypendium mentorskie.

- Udział w programie to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, które mam nadzieję, da mi szansę, aby w przyszłości zmieniać świat i realizować swoje marzenia - powiedziała Anna Piotrowska z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki cytowana przez Politechnikę Śląską.

- Chciałbym rozwijać swoje umiejętności z zakresu automatyki, ponieważ uważam, że jest to kierunek, który w przyszłości będzie się rozwijać, chociażby ze względu na postępującą automatyzację produkcji. Dlatego uważam, że udział projekcie pozwoli mi na zdobycie dodatkowej, cennej wiedzy w tej dziedzinie - dodaje Mateusz Paszek z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki cytowany przez uczelnię.

Program organizowany jest od 2017 roku. Do tej pory funkcję mentora dla studentów i uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej pełniło już 92 nauczycieli akademickich.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: