Naukowcy Politechniki Śląskiej są coraz bardziej rozpoznawani. Liczba publikacji i cytowań w czasopismach naukowych i pracach naukowych jest imponująca. Chętnie dzielą się wiedzą nie tylko ze studentami, ale nawiązują także kontakty z przedsiębiorstwami komercyjnymi. To daje efekty.
29 października w Brukseli opublikowano Europejski Ranking Studiów Inżynierskich EngiRank. W Top 100 znalazło się aż 7 polskich politechnik, w tym Politechnika Śląska. To wielki sukces zważywszy na miejsce w końcowej klasyfikacji.
Miejsce Politechniki Śląskiej w rankingu EngiRank
W ogólnym rankingu Politechnika śląska, która jest jedyną uczelnią badawczą w woj. śląskim, zajęła 64. miejsce wśród 226 instytucji z Unii Europejskiej sklasyfikowanych na 184 pozycjach, poprawiając swoją lokatę o 15 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego. Na szczeblu krajowym Politechnika Śląska uplasowała się na 2. miejscu, ex aequo z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską.
W klasyfikacji według dziedzin ("by subject") Politechnika Śląska zajęła:
- 1. miejsce w kategorii Civil Engineering (24. w UE – wzrost o 17 pozycji w odniesieniu do 2023 r.),
- 2. pozycję w obszarze Electrical engineering, electronic engineering, information engineering (56. w UE),
- 2. miejsce w zakresie Environmental Engineering (67. w UE),
- 3. lokatę w kategorii Materials Engineering (79. w UE – wzrost o 16 pozycji względem 2023 r.),
- 5. pozycję w obszarze Medical Engineering (70. w UE) oraz w kategorii Mechanical Engineering i w Chemical Engineering (odpowiednio miejsca 107 i 101 w UE).
Zobacz zdjęcia z Politechniki Śląskiej
Czym jest Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank
Europejski Ranking EngiRank porównuje jakość programów kształcenia inżynierskiego oferowanych przez 226 najlepszych uniwersytetów we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii i Norwegii.
Metodologia EngiRanku uwzględnia takie wskaźniki, jak:
- publikacje naukowców
- cytowania w prasie naukowej
- współpracę z przemysłem
- wspólne badania z biznesem
- patenty
- wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju
- udział w programach UE (Horizon i Erasmus + Uniwersytety Europejskie)
- akredytacje inżynierskie (ENAEE, ABET)
Dane do rankingu pochodzą z bazy Scopus Elsevier, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, Horizon Europe, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE).