Na drogach

Policja ma nowy sposób na kierowców. Chodzi o Ruchome Stanowisko Dowodzenia

Policja Śląska wykorzystuje nowy sposób, aby wyłapywać kierowców łamiących zasady ruchu drogowego. Ruchome Stanowisko Dowodzenia śledzi poczynania uczestników ruchu na skrzyżowaniach. Specjalny pojazd wyposażony w obiektywy i monitory niby stoi bezużytecznie na poboczu, a tak naprawdę rejestruje zachowania. Mandatów przybywa błyskawicznie.

Policja wymyśla coraz to nowe i ciekawsze sposoby na wyłapywanie kierowców niestosujących się do zasad ruchu drogowego. Gdy zwykłe radary drogowe nie są już skuteczne, pojawiają się fotoradary, kaskadowe pomiary prędkości, odcinkowe pomiary prędkości i wideoradary na dronach. Policja Śląska wykorzystuje ostatnio jeszcze ciekawszy sposób. Chodzi o Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Efekty? Zaledwie w ciągu paru godzin policjanci z Bierunia odnotowali 20 wykroczeń, których sprawcy zostali ukarani mandatami.

Jak działa Ruchome Stanowisko Dowodzenia?

Z pozoru specjalny samochód, który pełni funkcję Ruchomego Stanowisko Dowodzenia, nic specjalnego nie robi. Stoi sobie na poboczu. A tak naprawdę naszpikowany jest obiektywami i wysokiej klasy sprzętem nagrywającym zdarzenia na wybranym odcinku drogi. Policjanci cały czas na monitorach obserwują zdarzenia na skrzyżowania oraz oznakowane przejścia dla pieszych, gdzie przede wszystkim kontrolują wzajemne relacje pomiędzy pieszymi i kierowcami. 

W Bieruniu na wytypowanych odcinkach dróg policjanci zwracali uwagę na najczęściej popełnianie wykroczenia w relacji kierowcy-piesi. Do najczęstszych przewinień należą: nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Dla osób popełniających wykroczenia drogowe nie było taryfy ulgowej.

Zobacz zdjęcia

Łącznie bieruńscy mundurowi odnotowali 20 wykroczeń w ruchu drogowym, których sprawcami byli kierujący samochodami. Najwięcej, bo 8 wykroczeń to wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim, natomiast 12 kierujących przekroczyło prędkość w rejonie przejść dla pieszych.

Jaki mandat za wykroczenie drogowe?

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym od 17 września 2022 roku nowym taryfikatorem, kary za wykroczenia drogowe wynoszą:

  • za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za złamanie zakazu wyprzedzania – 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;
  • za wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • za omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych.

Jesteś kierowcą? Sprawdź, jak dobrze znasz przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 15
Co grozi kierowcy, który nie ma przy sobie prawa jazdy podczas policyjnej kontroli?