Inwestycja warta miliardy złotych
Główną przyczyną pojawienia się "złotej algi" w Odrze i jej dopływach jest wysokie zasolenie wód. Według raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska za taki stan odpowiadają głównie zakłady górnicze.
Rząd wspólnie ze spółkami Skarbu Państwa tworzy plan ratowania Odry. Wstępny plan ma zostać ogłoszony we wrześniu br. Według informacji uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" 9 lipca br. we Wrocławiu odbyło się spotkanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz władzami Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas spotkania rozpoczęto prace nad strategią finansową dla Odry.
Powadzone są również analizy dotyczące możliwych sposobów obniżenia zasolenia rzeki Odry. Jeden z pomysłów zakłada odsalanie wód przez same zakłady wydobywcze. Odbyło się już kilka spotkań w tej sprawie z zarządami KGHM, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W planach są także kolejne spotkania. Do czasu opracowania planu ratowania Odry spółki mają przedstawić wstępne plany inwestycyjne, a najbardziej prawdopodobny scenariusz to budowa nowych instalacji odsalających.
Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w ciągu najbliższych 5 lat mają powstać trzy nowe instalacje do odsalania wody wpadającej do Odry. Na ten moment działa jedna tak instalacja przy kopalni Budryk i ma ona zostać zmodernizowana. Koszt budowy jednej instalacji wynosi od 1 do 1,5 mld zł.
Jak informuje dziennik, jedna z instalacji zostanie wybudowana przez KGHM na podstawie uchwały z 2023 roku w sprawie opracowania studium wykonalności budowy zakładu produkcji soli warzonej z zasolonych wód kopalnianych wypompowywanych z wyrobisk górniczych. Pozostałe dwie instalacje mogłyby powstać w rejonie Kopalni Węgla Kamiennego ROW w Rybniku
Na razie nie wiadomo skąd spółki pozyskają finansowanie inwestycji. Jedną z możliwości jest uzyskanie dotacji unijnych lub pomocy publicznej. Niewykluczone jest również przeznaczenie na ten cel własnych zasobów finansowych spółek.
Katastrofa ekologiczna na jeziorze Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego. Zobacz zdjęcia.