W niedzielę 9 czerwca w Polsce odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7, a zamknięcie przewidziano na godz. 21. W tym czasie Państwowa Komisja Wyborcza zorganizuje konferencje prasowe, na których poinformuje o frekwencji wyborczej oraz ewentualnych incydentach związanych z łamaniem ciszy wyborczej.
Kiedy są konferencje prasowe PKW?
W dniu wyborów PKW zaplanowała cztery konferencje.
- o godz. 10.00 pierwsza konferencja prasowa z informacjami m.in. o planowym otwarciu lokali wyborczych
- o godz. 13.30 druga konferencja o frekwencji wyborczej
- o godz. 18.30 trzecia konferencja na temat frekwencji i incydentów wyborczych
- o godz. 22.00 ostatnia konferencja z informacją o zamknięciu lokali wyborczych i ewentualnych incydentach.
Kiedy obowiązuje cisza wyborcza?
Cisza wyborcza będzie obowiązywała w Polsce od północy z piątku na sobotę aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę. Lecz aż do godz. 23 nie będzie można podawać oficjalnych wyników wyborów nawet w tych lokalach wyborczych, w których komisje wyborcze szybciej podliczą wszystkie głosy.
Po zakończeniu ciszy wyborczej - o godz. 21 w niedzielę - możliwe będzie podawanie wyników sondaży, a po godz. 23 (kiedy ostatnie państwo członkowskie UE zakończy swoje głosowanie - będą to Włochy) - pierwszych wyników wyborów.
Podawania oficjalnych wyników wyborów, także tych cząstkowych, przed zakończeniem głosowania we wszystkich krajach UE zabraniają unijne przepisy.
PKW wydała w tej sprawie specjalne wytyczne. Jak poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak, komisje wyborcze w małych obwodach, np. w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych czy w domach pomocy społecznej, gdzie głosuje często jedynie kilkunastu wyborców, nie będą mogły wywiesić protokołu na drzwiach przed godziną 23, nawet jeśli zdążą do tego czasu policzyć wszystkie głosy.