Wybory samorządowe 2024

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

Eurowybory 2024

Wyniki Eurowyborów 2024 w poniedziałek. Exit poll poda Ipsos w TVP, TVN i Polsacie

W niedzielę tuż po godz. 21 poznamy wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze sondaże exit poll podadzą równocześnie stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat. Sondażowe wyniki przygotuje Ipsos na podstawie badania przeprowadzonego przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi na terenie całej Polski. Ostateczne wyniki wyborów poznamy w poniedziałek.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w dniach od 6 do 9 czerwca. W Polsce wyborczy głosują tylko w niedzielę 9 czerwca. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7 do 21. Wybierzemy 53 europosłów spośród 1020 kandydatów. 

Gdzie są wyniki exit poll Eurowyborów 2024?

Pierwsze sondażowe wyniki, tzw. exit poll, wyborów do Parlamentu Europejskiego zostaną zaprezentowane w niedzielę po godz. 21 w TVP, Polsacie i TVN - poinformował dyrektor operacyjny Ipsos Paweł Predko.

Próba badawcza zostanie przeprowadzona w całej Polsce więc należy się spodziewać, że wyniki sondaży będą bardzo dokładne. W czasie niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego Ipsos przeprowadzi badanie exit poll przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi na terenie całej Polski.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego?

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak liczy, że obwodowe komisje będą pracować tak sprawnie, jak w poprzednich wyborach do PE i wyniki głosowania poznamy już w powyborczy poniedziałek. Pięć lat temu oficjalne wyniki eurowyborów podano na drugi dzień, przed godz. 15.

Szefowa KBW przekazała, że przed eurowyborami nie było problemów z powołaniem składów obwodowych komisji wyborczych. Jak poinformowała, w kraju utworzono 31 525 obwodów głosowania, w których będzie pracować ponad 260 tys. osób. Zdecydowana większość komisji została powołana w maksymalnych składach.

Ponadto, w związku z wyborami do PE utworzono 7 obwodów głosowania na polskich statkach morskich oraz 299 obwodów za granicą. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza wskazywała, że obwodów za granicą jest zdecydowanie za mało i komisji powinno być około 400.

Kto bierze udział w badaniu exit poll?

Instytut wyjaśnia, że "ankieterzy Ipsosa poproszą osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety". Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji oraz kandydatach, którzy zdobyli mandaty w Parlamencie Europejskim.

Wyniki badania zaprezentowane zostaną w stacjach Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat oraz TVN.

Czym jest Ipsos?

Firma badawcza Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, obecną w 84 krajach. Zatrudnia ponad 16 tys. pracowników i pracuje dla 5 tys. klientów na całym świecie. Nazwa jest akronimem słów „Institut Public de Sondage d’Opinion Secteur".

Quiz z historii Polski. Poradzisz sobie z prostymi pytaniami?

Pytanie 1 z 10
W którym roku miał miejsce I rozbiór Polski?