Piotr Żyła odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Piotr Żyła może się pochwalić bogatą kolekcją trofeów i pucharów sportowych. Skromny skoczek z Cieszyna zdobył siedem medali Mistrzostw Świata w konkursach indywidualnych i drużynowych, do tego jest dwukrotnym drużynowym brązowym medalistą mistrzostw świata w lotach narciarskich. Teraz do pełnej złota gabloty może dołożyć wyjątkowe wyróżnienie.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Piotra Żyłę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej". Sportowiec w typowy dla siebie, zabawny sposób pochwalił się wyróżnieniem w mediach społecznościowych.
El prezident – napisał żartobliwie Żyła, publikując dwa zdjęcia: jedno na tle polskich flag, drugie na tle Belwederu.
W komentarzach pod postem posypały się gratulacje. "Panu się należało", "Należy mu się za rozśmieszanie narodu w smutnych czasach", "Gratulacje mistrzu" – piszą internauci.

Prezydent Duda odznaczył osoby zasłużone dla państwa i społeczeństwa
Poza skoczkiem na liście wyróżnionych znalazło się kilkadziesiąt osób zasłużonych dla państwa i społeczeństwa polskiego.
W uznaniu wybitnych zasług na rzecz rozwoju polskiego parlamentaryzmu, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej i społecznej Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Walerian Piotrowski (order odebrał członek rodziny).
Pośmiertne wyróżnienie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski trafiło do Emila Kamińskiego, aktora i dyrektora Teatru Kamienica w Warszawie za "wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i upowszechnianie polskiej sztuki teatralnej".
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono wokalistkę Halinę Frąckowiak "za wybitne zasługi dla kultury polskiej". Pianistkę i pedagożkę Ekaterinę Katarzyna Popową-Zydroń doceniono za "wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury polskiej", zaś dziennikarza i publicystę Józefa Ruszara za "wybitne zasługi dla kultury polskiej, w szczególności na rzecz popularyzowania i upowszechniania twórczości literackiej". Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał też Henryk Olszewski, były prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali:
- Włodzimierz Erdemann
- Marian Gorynia
- Ewa Kula-Świeżewska
- Zofia Szweykowska-Kulińska
- Marek Szyndel
- Ryszard Żarów
- Stanisław Anioł
- Ryszard Batycki
- Krzysztof Kałwak
- Andrzej Konstantinow
- Marcin Nałęcz-Niesiołowski
- Joanna Rawik-Petrusewicz
- Krzysztof Tomalski
- Barbara Marcinkowska
- Zbigniew Młotek
- Janusz Pietkiewicz
- Dariusz Starko
- Bożenna Sawicka
- Piotr Stefański
- Barbara Stettner-Stefańska
- Iwona Stępień
- Bogusław Wiłkomirski
Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Iwona Baumgart, Krzysztof Kęcki, Zbigniew Maksymiuk, Andrzej Gajewski i Joanna Gałuszka, Piotr Sękowski, Sławomir Świerzyński, zaś Srebrny Krzyż Zasługi trafił do Andrzeja Wołkowyckiego, Mariusza Andrzejewskiego, Pawła Libery i Dariusza Węgrzyna. Brązowy Krzyż Zasługi dostali Grażyna Cholewińska-Szymańska i Krzysztof Koźmiński. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę wyróżniono Henrykę Arent-Nieznańską za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej".
Ordery i odznaczenia w imieniu prezydenta wręczył minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej podczas uroczystości zorganizowanej w czwartek, 8 maja w Belwederze.
Polecany artykuł: