Pasterka w Bazylice w Panewnikach

i

Autor: franciszkanie

Pasterka w Katowicach i Sosnowcu 24 grudnia o nietypowej porze

We wszystkich kościołach w wigilię Bożego Narodzenia odbędą się pasterki. Tradycyjne msze kończące okres Adwentu i rozpoczynające święta narodzenia Jezusa odbędą się w zmienionych terminach. O której godzinie rozpocznie się pasterka? Sprawdź.

Pasterka to msza, która symbolicznie kończy okres Adwentu, czyli oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. I jednocześnie jest pierwszą mszą, jaką odprawia się w Kościele katolickim w czasie świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajowo pasterka odprawiana jest o północy, bo to naturalne zakończenie jednego dnia i rozpoczęcie drugiego dnia. Wierni setek lat przyzwyczajeni byli do pasterek rozpoczynających się o godz. 24 i trwających nawet do godz. 2.

Okazuje się jednak, że coraz częściej ten zwyczaj jest zmieniany. Tak będzie także tym razem w wielu kościołach w Katowicach i Sosnowcu.

Kiedy jest pasterka? Godzina rozpoczęcia pasterki zmieniona

Proboszczowie coraz częściej zmieniają godziny rozpoczęcia pasterek. Mają do tego pełne prawo, bo godzina 24:00 wcale nie jest liturgicznym wymogiem. W niektórych kościołach msze pasterskie, czyli pasterki rozpoczynają się znacznie wcześniej, nawet o kilka godzin. Przykład idzie z samego Watykanu, gdzie papież Franciszek początkowo zmienił godzinę rozpoczęcia mszy na godz. 22, a od dwóch lat przewodniczy jej w Bazylice Św. Piotra od godz. 19.30.

Pasterka w Katowicach

Wierni przychodzą na pasterki najczęściej do swoich parafialnych kościołów. Sporo jest jednak takich osób, które tego dnia wybierają się na spektakularne msze do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach lub do Bazyliki w Panewnikach. O której godzinie rozpoczną się pasterki w tych kościołach?

"Na uroczystą pasterkę zapraszamy w wigilię o północy. W animację muzyczną tej szczególnej Eucharystii - celebrowanej pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Wiktora - włączy się sekcja instrumentów dętych, które towarzyszyć będą śpiewowi najpiękniejszych polskich kolęd" - brzmi komunikat parafii katedralnej w Katowicach.

Archikatedra niezmiennie zaprasza na północ. Ale już na przykład bazylika panewnicka w Katowicach postanowiła w tym roku zorganizować aż dwie pasterki.

"Pasterkę w nocy będziemy odprawiać dwukrotnie, o 21.00 i o 24.00. O godz. 21.00 szczególnie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. Przed pasterką o północy około godz. 23.30 w Bazylice wystąpi chór bazylikowy z programem kolędowym" - informuje parafia w Panewnikach.

Pasterka w Sosnowcu

Pasterka w Katedrze Wniebowzięcia NMP Sosnowcu także w tym roku odbędzie się o zmienionej godzinie. 

"W wigilię zapraszamy, jak w roku ubiegłym na dwie Pasterki o g. 21.00 i o 23.00, o północy pasterki nie będzie. Mszy św. o g. 23.00, będzie przewodniczył Ks. Bp Grzegorz - informuje parafia w Sosnowcu.

Msza obowiązkowa w Boże Narodzenie. Czy trzeba iść do kościoła?

Pasterka zgodnie z liturgią przynależy już do obchodów Bożego Narodzenia. I to niezależnie o której godzinie się odbywa. Ci wierni, którzy biorą w niej udział, nie muszą zatem przychodzić drugi raz na mszę do kościoła w I dzień Świąt. Ale jest jednak różnica w tekstach modlitw i tekstach czytanych z fragmentów biblijnych w liturgii słowa. Z tego powodu duchowni zachęcają zwykle wiernych do udziału w dwóch mszach: w pasterce i Mszy 25 grudnia. Ale nie jest to obowiązek.