W Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Będzie gotowy za dwa lata

i

Autor: Agnieszka Kucjas-Karkoszka

Panteon Górnośląski za 50 milionów złotych. RAŚ: można za to kupić respiratory

2020-05-12 8:02

W poniedziałek, 18 maja w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla ma zacząć działać nowa instytucja kultury. Mowa oczywiście o Panteonie Górnośląskim. Wystawa, która ma upamiętnić wielkich Ślązaków miała kosztować nawet 50 milionów złotych. Bez konsultacji dotyczących kształtu nowej instytucji. Ruch Autonomii Śląska przyjął twarde stanowisko i uważa, że za taką kwotę lepiej byłoby kupić respiratory.

Panteon Górnośląski od samego początku był pomysłem kontrowersyjnym. Wielka i multimedialna wystawa w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, która ma upamiętniać wielkich Ślązaków jest z założenia chwalebnym i jednocześnie mocno idealistycznym pomysłem. Od samego początku pojawiały się pytania i wątpliwości. Kto ma znaleźć się w Panteonie? Jak będzie wyglądał dobór nazwisk do upamiętnienia? Odpowiedzi zbyt wiele nie mieliśmy.

Kiedy otwarcie Panteonu Górnośląskiego? Formalnie ma się to wydarzyć 18 maja. Formalnie konsultacje społeczne przeprowadzono od 11 do 25 marca, czyli w momencie gdy wszyscy byliśmy zajęci pandemią. Ostatecznie statut Panteonu został uchwalony. Koszt inwestycji? 50 milionów złotych.

RAŚ: zamiast Panteonu Górnośląskiego można kupić respiratory

Przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska nie są zadowoleni z działań samorządu województwa śląskiego. Jak wyliczyli działacze RAŚ, za 49 milionów złotych. które zostaną przeznaczone na Panteon Górnośląski, można by zakupić 576 respiratorów tak potrzebnych w czasach pandemii.

- Oczekujemy, że władze zrezygnują z projektu i przeznaczą środki na ratowanie zdrowia i życia obywateli w województwie śląskim - przekonują przedstawiciele RAŚ.

Zobacz także: Województwo śląskie zostanie zamknięte z powodu dużej liczby zakażeń? To bzdura. Minister Zdrowia na miejscu oceni skalę zagrożenia

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Znasz dzielnice miast w woj. śląskim? Przekonaj się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Załęże to dzielnica: