Kiedy zostaną otwarte restauracje i bary? Znamy termin! Jakie będą obowiązywały zasady? [DATA, TERMINY]

i

Autor: pixabay.com

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Znamy termin! Jakie będą obowiązywały zasady? [DATA, TERMINY]

2020-05-12 13:19

Kiedy zostaną otwarte restauracje? Według najnowszych informacji ma to nastąpić już w poniedziałek 18 maja. Rząd zapowiedział kolejny etap odmrażania gospodarki. To właśnie w trzecim etapie łagodzenia obostrzeń klientów stacjonarnie będą mogły obsługiwać lokale gastronomiczne. Ale będą pewne ograniczenia. Szczegóły na slask.eska.pl.

Spis treści

 1. Kiedy otwarcie restauracji? Znamy prawdopodobny termin!
 2. Kiedy otwarcie restauracji? Jak będą pracowali kelnerzy?
 3. Etapy odmrażania gospodarki. Kiedy otwarcie restauracji i salonów fryzjerskich?
 4. Kiedy zostaną otwarte restauracje na Śląsku? [MAPA]

Kiedy otwarcie restauracji? Znamy prawdopodobny termin!

Rząd powoli odmraża gospodarkę. Już została zniesiona część obostrzeń. Gospodarka jest odmrażana etapami. Kiedy zostaną otwarte restauracje? Dwa etapy już zostały wprowadzone w życie, a od poniedziałku 18 maja w życie ma wejść trzeci etap odmrażania gospodarki, który zakłada m.in. otwarcie restauracji, barów i lokali gastronomicznych. Do tej pory lokale mogły serwować jedzenie na wynos oraz z dowozem do domu, z czego chętnie korzystały. Bezsprzecznie otwarcie restauracji w nowej formule może być uciążliwe nieco dla klientów, ale na pewno pozwoli pobudzić gospodarkę i pomóc przedsiębiorcom.

Zobacz też: Kiedy zostaną otwarte salony fryzjerskie i inne salony usługowe? Ministerstwo Zdrowia poda dzisiaj dokładny termin

Kiedy zostaną otwarte restauracje i na jakich zasadach?

W poniedziałek, 18 maja wreszcie będziemy mogli pójść do restauracji lub baru i spotkać się z przyjaciółmi. Musimy pamiętać jednak o tym, że w lokalach gastronomicznych będą obowiązywały pewne ograniczenia i reżim sanitarny, dlatego wizyta w restauracji po 18 maja będzie różnić od tego, co pamiętamy jeszcze sprzed kilku tygodni. Jak będą działały restauracje i lokale gastronomiczne od 18 maja:

 • jedzenie i napoje stacjonarnie tylko w ogródkach gastronomicznych,
 • stoliki oddalone od siebie o co najmniej 2 metry,
 • klienci obsługiwani tylko przez kelnerów, brak możliwości podejścia do baru,
 • nie będzie obowiązku noszenia maseczki rękawiczek na ogródku gastronomicznym.

Co ważne, to projekt funkcjonowania restauracji, barów i lokali gastronomicznych, który może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od sytuacji epidemicznej, która jak wiemy jest bardzo dynamiczna.

Kiedy otwarcie restauracji? Jak będą pracowali kelnerzy?

Kiedy restauracje zostaną już otwarte to właściciele lokali gastronomicznych będą musieli jeszcze bardziej zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa i środki sanitarne. Stoliki, płaskie powierzchnie czy naczynia będą musiały być czyszczone i dezynfekowane, podczas gdy kelnerzy prawdopodobnie będą musieli w pracy nosić maseczki i rękawiczki. Dokładna treść rozporządzenia w tej sprawie nie jest jeszcze jednak znana.

Etapy odmrażania gospodarki. Kiedy otwarcie restauracji i salonów fryzjerskich?

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli to już 18 maja odmrażanie polskiej gospodarki wejdzie w trzeci etap. Oprócz otwarcia restauracji w trzecim etapie odmrażania gospodarki planowane jest otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Będą też dozwolone zgromadzenia do 50 osób na wolnym powietrzu.

Z kolei czwarty etap odmrażania gospodarki zakłada:

 • otwarcie salonów masażu, tatuażu i solariów,
 • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness,
 • teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Zobacz także: Studia tatuażu zostaną otwarte na samym końcu? Dramatyczny apel całej branży i petycja do premiera [DATA, TERMINY]

Kiedy zostaną otwarte restauracje na Śląsku? [MAPA]

Jeśli rzeczywiście 18 maja będzie zgoda na otwarcie restauracji, a w zasadzie ogródków na restauracjach to pewnie część lokali gastronomicznych w województwie śląskim skorzysta z takiej możliwości i otworzy swoje lokale. Poniżej mapa restauracji i lokali gastronomicznych na Śląsku.

Sonda
Czy rząd powinien stopniowo łagodzić obostrzenia?
COŚ DOBREGO #019