Pączki na świecie - zobacz, jakie są rodzaje

i

Autor: wikipedia.pl

Tłusty Czwartek

Pączki to nie tylko Polska. Każdy kraj ma swoje kreple. Są nietuzinkowe, a czasem ekscentryczne

2024-02-07 21:33

Na to święto czekamy cały rok...8 lutego zdecydowanie królował będzie pączek, czy jak na Śląsku wolimy - krepel. A kosztowaliście innych pączków, niż tradycyjne, polskie? Może donuta w Stanach Zjednoczonych albo bombolini pochodzącego z Włoch?

Święto pączka 2024. 8 lutego Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek to zdecydowanie święto wszystkich smakoszy słodkości, a zwłaszcza tego jednego jedynego przysmaku, który 8 lutego będzie królował...pączka. 

Jedni wolą polskie, tradycyjne - ze śmietaną, toffi czy czekoladą, inni - według przepisu zaczerpniętego z zagranicy. A wybór jest naprawdę ogromny! 

Historia pączka, czyli jak to się zaczęło...

Pączki jedli już starożytni Rzymianie - były tłuste i wytrawne. Ciasto chlebowe formowano w kulki, nadziewano słoniną i smażono. Słodka, pierwotna wersja pączków to pomysł Arabów - smażone ciasto drożdżowe polewali miodem.

W Polsce ciasto najpierw także było nadziewane słoniną. Dziś trudno to sobie nawet wyobrazić. Pączki na słodko są przyrządzane od XVI wieku. 

Donut czy bambolini? Takie pączki królują na świecie

A może nawet będąc na wakacjach jedliście legendarnego donuta z dziurką w środku w Stanach Zjednoczonych, bombolini nadziewanego kremem lub czekoladą w północnych Włoszech czy loukoumades otoczonego miodem w Grecji? Jeśli nie, warto się za takimi rozejrzeć albo - choć to nie to samo co zjeść w danym kraju - spróbować zrobić samemu. 

Zobaczcie w naszej galerii, jakie PĄCZKI wiodą prym na świecie. A jutro, cóż...świętujcie! Wszak taki dzień zdarza się tylko raz w roku.

Czym się różni pączek od krepla na Śląsku? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się pączek po śląsku. Chodzi o prawidłowy zapis