Oto najmłodsze miasta w Polsce
Co roku 1 stycznia na mapie Polskim pojawia się co najmniej kilka nowych miast. Tak też było na początku 2025 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, z dniem 1 stycznia status miasta otrzymało 7 miejscowości. Są nimi:
-
Końskowola – w gminie Końskowola, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
-
Kurów – w gminie Kurów, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
-
Wąwolnica – w gminie Wąwolnica, w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
-
Kazanów – w gminie Kazanów, w powiecie zwoleńskim, w województwie mazowieckim;
-
Kobylnica – w gminie Kobylnica, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim;
-
Sobków – w gminie Sobków, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
-
Zaniemyśl – w gminie Zaniemyśl, w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.
Które miasta woj. śląskiego są najmłodsze?
Choć w 2025 roku w Śląskiem nie przybyło żadnego miasta, to rok wcześniej w naszym regionie nadano nowe prawa miejskie. 1 stycznia 2024 roku po ponad 150 latach prawa miejskie odzyskała gmina Przyrów znajdująca się w powiecie częstochowskim.
Licząca blisko 4 tysiące ludności miejscowość została założona jako miasto 15 marca 1369 r. Przyrów prawa miejskie stracił w 1870 roku dekretem cara Rosji Aleksandra II z 13 lipca wraz z 15 innymi miastami.
Za nadaniem statusu miasta miejscowości Przyrów przemawiały takie uwarunkowania, jak m.in. cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta Przyrów, które wykazują jego miejski charakter, infrastruktura kanalizacyjna i wodociągowa oraz utrzymywanie się mieszkańców w większości z dochodów pozarolniczych.
Które inne miasta w województwie śląskim noszą miano najmłodszych? Sprawdźcie w galerii.