Która śląska wieś jest najdalej wysunięta na północ?
Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km, natomiast w wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km.
Mało kto wie, że najbardziej wysuniętym na północ regionu punktem jest lokalizacja o szerokości geograficznej 51°05′57″, Punkt ten należy do powiatu kłobuckiego, a konkretnie do gminy Popów i miejscowości Lelity, która graniczy bezpośrednio z województwem łódzkim.
Wieś ta zamieszkiwana jest przez zaledwie kilkadziesiąt osób i często staje się destynacją turystów, szukających kontaktu z naturą.
Z czego znana jest wieś Lelity?
Lelity to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Popów. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.
Miejscowość ta, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku, zamieszkiwana jest przez zaledwie 64 osoby. Lelity są bujnie porośnięte lasami. Na terenie wsi znajduje się zaledwie kilkanaście zamieszkałych domów mieszkalnych. Jedną z niewielu działających firm na terenie Lelit jest dostawca nawozów Jan Bociąga.
Przez tą niewielką wieś pociągnięty jest również szlak kolejowy, a mieszkańcy mogą korzystać z miejscowych przystanków autobusowych. Przez granicę z województwem łódzkim przepływa także rzeka Warta.
Zobaczcie w galerii, jak wygląda wieś Lelity.
