Dni wolne od szkoły w 2024 roku
W 2024 roku uczniowie będą mieli określoną liczbę dni wolnych od szkoły. I to wcale nie mało. Postanowiliśmy wszelkie informacje, w tym temacie, zebrać w jednym miejscu. Z niniejszego artykułu dowiesz się więc wszystkiego na temat dni wolnych od nauki w tym roku.
Święto Nowego Roku
W 2024 roku pierwszy dzień Nowego Roku to poniedziałek, dzień wolny od zajęć szkolnych. Jest to zarazem ostatni dzień zimowej przerwy świątecznej. Wypoczęci uczniowie powrócą do szkoły w następny dzień, we wtorek 2 stycznia.
Święto Trzech Króli
Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako Święto Trzech Króli, obchodzona jest 6 stycznia. W roku 2024 święto to przypada na sobotę, co oznacza, że uczniowie nie zyskają dodatkowego dnia wolnego szkoły.
Ferie zimowe na Śląsku
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło już terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie z województwa śląskiego wraz z uczniami z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego mają przerwę zimową od 29 stycznia do 11 lutego. W rzeczywistości to aż 16 dni wolnego, bo termin ten nie uwzględnia weekendu 27-28 stycznia.
Przerwa wielkanocna w 2024 roku
W bieżącym roku święto Wielkanocy obchodzone jest w niedzielę 31 marca. Przerwa wiosenna związana ze świętami wielkanocnymi obejmować będzie sześć dni i rozpocznie się w czwartek 28 marca. Uczniowie będą korzystać z wolnego aż do wtorku 2 kwietnia.
Dni wolne od szkoły podczas przerwy majowej
Tradycyjna majówka rozpocznie się w 2024 roku 1 maja w środę, a zakończy 3 maja w piątek. Łącznie z weekendem uczniowie będą mieli pięć dni wolnych od szkoły. Rodzice muszą pamiętać, że czwartek 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy i jeśli planują wyjazd z dziećmi, muszą wziąć jednodniowy urlop.
Koniec roku szkolnego dla maturzystów i terminy matur
Maturzyści kończą w tym roku szkołę w piątek 26 kwietnia. Sesja podstawowych egzaminów maturalnych rozpocznie się 7 maja we wtorek i potrwa do czwartku 9 maja. W tym czasie uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy nie przystępują do egzaminu dojrzałości, mają przerwę od zajęć lekcyjnych. Wyniki matur zostaną podane do publicznej wiadomości 9 lipca, więc absolwenci będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin dla ósmoklasistów to kluczowy test dla uczniów kończących szkołę podstawową. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ustalił już daty przeprowadzenia egzaminów w 2024 roku. We wtorek 14 maja o godzinie 9:00 rano odbędzie się egzamin z języka polskiego. Następnego dnia w środę 15 maja o tej samej porze rozpocznie się test z matematyki. W czwartek, 16 maja o 9:00 rano uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka obcego nowożytnego. Uczniom, którzy z różnych powodów nie mogą przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie, zaproponowano alternatywne daty: 10 czerwca (poniedziałek) o 9:00 rano dla języka polskiego, 11 czerwca (wtorek) o 9:00 rano dla matematyki i 12 czerwca (środa) o 9:00 rano dla języka obcego nowożytnego.
Na wyniki egzaminów uczniowie będą musieli poczekać do 3 lipca. W dniach, w których odbywają się egzaminy, pozostali uczniowie mają wolne i przez trzy dni nie muszą uczęszczać do szkoły.
Boże Ciało
Boże Ciało, znane również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach o chrześcijańskiej tradycji. W Polsce jest to święto ruchome, obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli 60 dni po Wielkanocy. Jest to dzień, w którym uczniowie mają wolne od szkoły.
Koniec roku szkolnego 2023/2024
Zakończenie roku szkolnego odbywa się zawsze w piątek, który następuje bezpośrednio po 20 czerwca. W roku 2024 uczniowie będą świętować ten dzień 21 czerwca. Wtedy też rozpoczną się długie, ponad dwumiesięczne letnie wakacje, które potrwają do niedzieli 2 września.
Początek roku szkolnego 2024/2025
W pierwszy powszedni dzień września uczniowie powracają do szkół lub rozpoczynają swoją edukację. Jednak w 2024 roku 1 września wypada w niedzielę i w związku z tym rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 2 września w poniedziałek. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolnego.
Dzień Nauczyciela
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, często określany mianem Dnia Nauczyciela. W tym dniu wszyscy składają hołd nauczycielom za ich trud włożony w nauczanie i wychowywanie młodych ludzi. Chociaż w tym dniu nie ma normalnych zajęć szkolnych, szkoły zazwyczaj organizują specjalne uroczystości, które dają uczniom możliwość podziękowania nauczycielom i obdarowania ich symbolicznymi prezentami.
Święto Zmarłych
Uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada na pierwszy dzień listopada, często mylona jest ze Świętem Zmarłych. To Zaduszki, obchodzone 2 listopada, są właściwym dniem pamięci o zmarłych. W 2024 roku 1 listopada wypada w piątek i uczniowie mają wtedy wolne od szkoły.
Święto Niepodległości
11 listopada jest dniem, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym dniu nie odbywają się zajęcia szkolne. W obecnym roku święto wypada w poniedziałek, co pozwala uczniom na korzystanie z trzydniowego, przedłużonego weekendu.
Zimowa przerwa świąteczna
W 2024 roku uczniowie rozpoczną świąteczną przerwę zimową w poniedziałek, 23 grudnia, a zakończą ją w ostatnim dniu roku. Wigilia Bożego Narodzenia oraz noc sylwestrowa wypadają w tym roku we wtorek.