Strefa Interesów z nagrodą w Cannes

i

Autor: materiały producenta

Film

Oscary 2024. Film kręcony na Śląsku zawalczy o statuetkę w 5 kategoriach!

2024-01-25 13:56

"Strefa interesów" ma szansę na Oscara! Film w reżyserii Jonathana Glazera został nominowany do nagrody aż w 5 kategoriach. Część zdjęć do produkcji zrealizowano na Śląsku. Kilka scen nakręcono m.in. w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

"Strefa interesów" doceniona przez widzów i krytyków

"Strefa interesów" (eng. "The Zone of Interest") to amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja w reżyserii Jonathana Glazera. Film miał swoją premierę podczas festiwalu w Cannes, gdzie zdobył uznanie krytyków i widzów. Po pokazie publiczność nagrodziła twórców kilkuminutową owacją na stojąco.

Produkcja była jednym z faworytów do nagrody głównej, choć ostatecznie Złotą Palmę zgarnęła francuska "Anatomia upadku". Ale twórcy "Strefy Interesów" nie wrócili z Cannes do domów z pustymi rękoma. Film został nagrodzony statuetką Grand Prix oraz Nagrodą FIPRESCI od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. A teraz ma duże szanse, by zdobyć kolejne prestiżowe wyróżnienia.

Film kręcony na Śląsku z 5 nominacjami do Oscarów

Kilka dni temu poznaliśmy tegorocznych nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Ceremonia rozdania Oskarów odbędzie się 10 marca 2024 roku.

"Strefa interesów" Jonathana Glazera zawalczy o statuetkę aż w pięciu kategoriach. Jakie to kategorie?

  • Najlepszy Film
  • Najlepszy Film Międzynarodowy
  • Najlepsza Reżysera
  • Najlepszy Scenariusz Adaptowany
  • Najlepszy Dźwięk

"Strefa interesów" to film o banalności zła 

"Strefa interesów" opowiada o rodzinie komendanta obozu koncentracyjnego koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, która próbuje ułożyć sobie życie w willi tuż za obozowym murem. Zainspirowany powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, film porusza tematykę banalności zła i obojętności na krzywdę innych.

Produkcja została zrealizowana w całości w Polsce, a spora część kadrów powstała w woj. śląskim. Zdjęcia kręcono m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Śląskich Sejfów. Za ich realizację odpowiadał Łukasz Żal, a produkcją zajmowała się Ewa Puszczyńska (oboje wcześniej pracowali na planie "Zimnej Wojny" i "Idy").

Film powstał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film i został dofinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Twórcom filmu serdecznie gratulujemy oscarowych nominacji i trzymamy kciuki!